Podvod

Varování: Víc než polovina ojetin má tyhle skryté vady

Varování: Víc než polovina ojetin má tyhle skryté vady
Zdroj: Petra Mášová / Empresa Media / Profimedia

Každé deváté ojeté auto prodané vloni na českém trhu bylo v minulosti havarované, což prodávající tajil. A víc než polovina ojetin měla skrytou vadu. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Asociace obchodu ojetými automobily (AOOA).

Téměř tři čtvrtiny zákazníků si v roce 2017 při koupi ojetého vozu nijak neprověřovaly jeho původ. A řada z nich na to tvrdě doplatila.

Víc než půlka ojetin prodaných vloni na českém trhu měla skrytou vadu. Téměř pětinu problémů tvořily závady v elektronice vozidla, ve 13 procentech byl defektní motor a v šesti procentech podvozek. Ve 13 procentech případů zákazníci zjistili, že jejich vůz má přetočený tachometr. A to ještě dalších téměř 27 procent zákazníků nemá jednoznačnou jistotu, že jejich tachometr přetočený není.

Související obsah

Většinu podvedených zákazníků (68 %) stála oprava skrytých vad do 20.000 korun. Čtvrtina z nich si ale k ceně za ojeté auto musela v servis u připlatit do 50.000 korun.

Záruku na ojetý vůz poskytuje jen asi pětina prodejců. Vesměs jen velká dealerství anebo největší autobazary, a to v délce do šesti měsíců.

Nakládání s reklamacemi se oproti minulosti mírně zlepšilo. Z původních 75 procent neúspěšných reklamací v roce 2016 jich loni bylo neúspěšných 65 procent.

Související obsah

Víc než polovina aut se v loňském roce prodala v autobazarech a značkových dealerstvích. Průměrná cena vzrostla na 205.600 Kč, průměrné stáří kleslo na 11 let.

"Největší hrozbu stále představují auta, která mají původ v zahraničí a do ČR jsou dovážena individuálně. Takové vozy jsou nejčastějšími kandidáty na přetočení tachometru či změnu servisní historie. Kupující pak reálně za takový vůz zaplatí o desítky tisíc korun více, než by odpovídalo jeho skutečnému technickému stavu," uvedl předseda AOOA Jiří Grund.

Průzkum se uskutečnil letos v březnu formou online dotazování. Účastnil se ho reprezentativní vzorek 1005 zákazníků, kteří si v roce 2017 koupili ojetý automobil, uvedla asociace.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události