Ojetiny

Jak bezpečně koupit ojeté auto? Dodržujte tyhle rady

Jak bezpečně koupit ojeté auto? Dodržujte tyhle rady
Zdroj: Profimedia

S jarními měsíci se tradičně rozrůstá nabídka ojetých aut. Přibývá prodávajících a přibývá i kupců. Také přemýšlíte, že s novou sezónou přesednete do novějšího auta? Abyste se na trhu nespálili, měli byste dodržovat několik zásad.

Ať už je to třeba kvůli tomu, že současný vůz nevyhovuje aktuálním potřebám nebo dosloužil, případně se rozrůstá rodina, vždy je koupě jiného vozu poměrně zásadní rozhodnutí. „Trh ojetých vozů poskytuje mnohem širší možnosti zejména lidem s omezeným rozpočtem, kterým finance na nákup vhodného nového auta prostě nestačí, nebo uvažují zcela racionálně a kupují mladší ojetiny, u nichž pokles zůstatkové hodnoty není tak dramatický jako u nových vozů“ říká Pavel Foltýn z Auto ESA

Související obsah

Nabídka na trhu je ale velká a kupující by se měl držet několika zásad, díky kterým si vybere pro něj ten nejvhodnější vůz a především dobře a bez rizika nakoupí. Tady jsou ty nejdůležitější z nich:

Znejte své potřeby a vyberte si vhodné auto

Každý by si měl před koupí dobře rozmyslet, k čemu vlastně auto potřebuje, kolik kilometrů ročně zhruba najede, kde bude automobil používat a v jakém obsazení bude nejčastěji jezdit. Díky tomu si značně zúží výběr a může se pak lépe zorientovat v široké nabídce vozů na trhu.

Ať už jde o typ, rozměry, motorizaci nebo třeba barvu, je dobré mít jasno předem. A také o tom, jaký motor chcete. Diesel může být levnější, kvůli zpřísňování pravidel se čeká další pokles cen, na druhou stranu právě emisní normy vám mohou v budoucnu přidělat starosti, u dieselů bývají nákladnější některé opravy i údržba, je třeba si dát pozor na filtr pevných částic.

Související obsah

A pokud jde o cenu nafty... Pokud nenajezdíte víc než 30 tisíc kilometrů ročně, nemá cenu o dieselu ani uvažovat.

Stanovte si rozpočet

Neméně důležité je zvážit vlastní finanční možnosti. Není nutné mít k dispozici plnou cenu v hotovosti, ale nesmyslné dlouhodobé zadlužení také není řešení. Spočítejte si, jak dlouho budete auto splácet a v jakém stavu asi bude ke konci splátkového kalendáře. Splácet sedmileté auto dalších sedm let je nesmysl. Kromě splátek vás brzy sežere na servisu a náhradních dílech.

Ale dva tři roky splátek za čtyřleté auto v slušném stavu už mohou dávat smysl. Každopádně si v klidu projděte a propočítejte několik nabídek, poraďte se i ve vaší bance, než půjčku podepíšete. „Ve spolupráci s renomovanými peněžními ústavy nabízíme několik finančních produktů, ze kterých si zákazník sám vždy vybere pro něj ten nejvýhodnější,“ říká Pavel Foltýn z Auto ESA.

Hledejte na českém trhu a porovnejte několik nabídek

Mezi lidmi koluje stále pověra, že kvalitnější a lepší auta pocházejí ze zahraničí. „Individuální dovoz vozu je značně komplikovaný a vymahatelnost práva velmi špatná,“ upozorňuje Foltýn z Auto ESA. Pokud zájemce nehledá konkrétní exkluzivní vůz, kterých může být na českém trhu nedostatek, je mnohem jednodušší a bezpečnější hledat auto u nás. „Na českém trhu je dostatečný výběr kvalitních vozů a především je komfortnější a jednodušší obejít několik nabídek,“ dodává Foltýn.

Nechte auto prověřit a hlavně nekupujte auto na ulici

Koupě ojetého vozu přes prověřený a certifikovaný autobazar je rozhodně bezpečnější a spolehlivější varianta, než riskování koupi neprověřeného auta přes soukromý inzerát někde na ulici od zcela neznámého prodejce. Snadno můžete naletět podvodníkovi, nebo skočit na nevýhodnou cenu.

Související obsah

Podle VIN se dá dohledat historie vozidla, jeho předchozí majitelé, servis, v některých případech i záznamy o najetých kilometrech v průběhu let, takže si zkontrolujete, jestli nebyl stočený tachometr.

Servisní knížka, protokoly z technických prohlídek, certifikát od Cebie, fotodokumentace, faktury za servis. Čím víc toho od historii auta víte, tím lépe.

Je samozřejmě záhodno se v autě svézt, zkontrolovat riziková místa na karoserii a další detaily, které mohou znamenat předchozí nehodu nebo jiné problémy.

Související obsah

Laik těžko auto sám zhodnotí, není žádná ostuda konzultovat svou představu s odborníkem, případně si ke kontrole vozu přizvat specialistu. „Do kontroly vykupovaných vozů investujeme nemálo prostředků a asi 70 % vozů odmítáme vykoupit kvůli technických nebo právním vadám,“ říká Pavel Foltýn z Auto ESA.

Nepodlehněte stresu a emocím

Ať už jde o cenu nebo termín, nenechte se nikam tlačit. A nepodlehněte vlastním emocím. Pořízení auta je psychicky náročná věc, o tom žádná, ale není to konec světa. Zkuste k tomu takhle přistupovat a nejednejte ve stresu, který vám vytvoří prodávající nebo si ho vytvoříte dokonce sami. Pocit, že přesně tohle auto musíte mít hned teď a tady, rozhodně není ten správný. Nákup raději s někým konzultujte, ať máte po ruce člověka, který vás zabrzdí před zbrklým rozhodnutím.

Pozorně a v klidu čtěte kupní smlouvu. Jde o to nejdůležitější, co máte v ruce při případné reklamaci. I na ojeté auto se vztahuje záruka na utajené vady.

Pokud by se i tak stalo, že si někdo vybere auto, které nebude plně vyhovovat jeho potřebám, nemusí to být konec světa. Když si vyberete správného a spolehlivého prodejce, dá vám lhůtu, do kdy můžete auto vrátit. To je jedna z výhod velkých prověřených bazarů. „Garantujeme zákazníkům, že zakoupený vůz mohou bez udání důvodu do 10 dnů od prodeje vyměnit za jiný,“ vysvětluje Foltýn z Auto ESA.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ojetiny

Důležité Události