Pokuta

Pokuta za jízdu bez technické? Lze ji uhrát na třetinu

Pokuta za jízdu bez technické? Lze ji uhrát na třetinu
Zdroj: Profimedia

Jak usmlouvat pokutu na třetinu? Prostě stačí zaplatit včas. Alespoň podle novely silničního zákona, která začíná platit na Slovensku.

Na Slovensku začne platit podobný systém, jak ho známe z jiných západních zemí, kde je obvyklé, že uhrazení pokuty ve stanovené době znamená, že její výše se snižuje. Po uplynutí doby stanovené zákonem je násobně vyšší, informuje ÚAMK.

Změnu zavádí novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou přijal slovenský parlament. Ta kromě jiného řeší i pokuty, přesněji snížení pokut za jízdu s neplatnou technickou nebo emisní kontrolou.

Související obsah

Konkrétně: za jízdu bez potvrzení o absolvování technické nebo emisní kontroly hrozí stále na Slovensku pokuta ve výši 165 euro. Ovšem, pokud bude pokuta za tento přestupek uhrazena do 15 dnů od rozhodnutí policie, má se za uhrazenou, jestliže motorista odešle 55 euro, tedy jen třetinu částky.

Novela zákona přináší také přísnější posuzování technického stavu vozidel. Součástí změn zákona je totiž zapracování směrnice EU ohledně technické kontroly vozidel, silničních technických kontrol a evidenci registračních dokladů. Tato směrnice kromě jiného stanoví procesy a techniku nutnou pro technické kontroly, aby byly na stejné úrovni v rámci celé EU.

Související obsah

Povinností států EU je zapracovat tyto podmínky do svých předpisů do 20. května 2018. Slovensko už to tedy udělalo.

Původně byla v návrhu slovenského ministerstva dopravy zapracována značná liberalizace zřizování a provozování technických a emisních kontrol, které by mohly provádět i servisy, jak je to v zahraničí leckde obvyklé. Ovšem poslanci rozhodli o tom, že má nadále tuto oblast regulovat a kontrolovat stát, tedy ministerstvo dopravy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události