Silnice

Silnice v šíleném stavu: Za kolik se bude opravovat ve vašem kraji?

Silnice v šíleném stavu: Za kolik se bude opravovat ve vašem kraji?
Zdroj: Profimedia

Už tak tristní české silnice dostaly přes zimu ještě víc zabrat. Okresky na mnoha místech připomínají tankodrom. Ministerstvo dopravy proto do krajů pošle mimořádnou dotaci. Podívejte se, jak se regiony o peníze podělí.

Na opravy okresek půjdou do krajů ze státní kasy 4 miliardy korun navíc. Z mimořádné dotace dostanou nejvíc Středočeský, Jihočeský a Plzeňský kraj. Vyplývá to z propočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), který chce opět rozdělit peníze podle délky silnic II. a III. tříd v jednotlivých krajích.

Přes 170 milionů korun dostane také hlavní město na komunikace plnící funkci nevybudovaného okruhu okolo Prahy.

"Už čtvrtým rokem pomůžeme krajům opravit stovky kilometrů jejich silnic a mostů. Doposud jsme z úspor věnovali na silnice II. a III. třídy bezmála 11 miliard korun a další čtyři dostanou kraje letos,“ říká ministr dopravy Dan Ťok.


Jak si kraje mimořádnou dotaci rozdělí?

Zdroj:

Peníze jdou z vládních úspor a miliardu poskytne i Státní fond dopravní infrastruktury. Návrh bude ještě schvalovat vláda a Výbor SFDI.

Ministerstvo má ale pro přidělení peněz nové podmínky – chce od krajů, aby pohnuly s odstraňováním nelegálních billboardů z krajských pozemků kolem silnic a dálnic. A vyžaduje i lepší koordinaci oprav zejména s Ředitelstvím silnic a dálnic.

Související obsah

K tomu slouží speciální geoportál, kam se vkládají informace o plánovaných rekonstrukcích. Předchází se tak dopravním komplikacím a souběhům s opravami na dálnicích a silnicích I. tříd.

Podívejte se na úterní reportáž z Televizních novin:

Péče o silnice nižších tříd je dle zákona svěřena krajům, které s nimi mají hospodařit, zatímco stát se stará o dálnice a silnice prvních tříd. Kraje získávají peníze na obnovu svých silnic z rozpočtového určení daní a na opravy mají k dispozici také evropské prostředky v regionálních operačních programech. Státní podpora pro krajské silnice je mimořádným opatřením, jak regionům pomoci.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události