Cadillac

Trump se dočká nové Bestie. Jaké je tajemství top limuzíny světa

Trump se dočká nové Bestie. Jaké je tajemství top limuzíny světa
Zdroj: Chris Doane Automotive

Když Donald Trump přebíral úřad, dostal nejen klíčky od Bílého domu, ale taky od několika prezidentských limuzín. Už dost starých limuzín. Vždyť současná flotila, která čítá 12 naprosto identických vozů, debutovala při inauguraci Baracka Obamy v roce 2009.

A Trump není z těch, kteří by se smířili s ojetým vozovým parkem z druhé ruky. Koncern General Motors (GM) proto dostal 15,8 milionů dolarů (asi 320 milionů korun), aby dodal nový prezidentský Cadillac One, limuzínu tradičně přezdívanou Bestie. Bílý dům by měl mít k dispozici minimálně deset nových vozů.

Trump se v “novém“ autě svezl už při svém inauguračním dni, jenže to ještě nebyla finální verze nové generace státní limuzíny. Skutečná vymazlená Bestie se teprve testuje. Několik fotografů ji v poslední době zachytilo obalenou v černobílé kamufláži poblíž zkušebního areálu GM v Michiganu. A podle vyjádření automobilky je konečně vše hotovo.

Související obsah

Limuzínu teď dostala do rukou tajná služba, která se stará o bezpečnost amerických prezidentů. Ta obrněné auto dovybaví a prověří veškeré detaily. Nová flotila by měla být pro prezidenta připravená nejpozději na podzim, zjistili reportéři americké Fox News. "Dokončili jsme náš úkol a předali vozidlo zákazníkovi," potvrdil pro Fox News nejvyšší šéf Cadillacu Johann de Nysschen. První nasazení nové generace Bestií očekává tajná služba v závěru roku.

Jak se u Trumpa dalo čekat, nové vozy mají ve všech ohledech překonat všechny předešlé prezidentské modely. Konkrétní výbava je předmětem státního tajemství, ale pár detailů prosáklo.

Nová prezidentská Bestie má být víc obrněnec než luxusní vůz. Má Trumpa dokonale chránit před balistickými i chemickými zbraněmi a výbušninami.

Podle toho, co se dá poznat přes maskovací kamufláž, nebude zvenku zas tak odlišná od předešlé generace. Vypadá to, že bude mít některé stylové prvky současné vlajkové lodi automobilky - Cadillac CT6.

Ale jako běžný luxusní sedan tohle auto jen vypadá. Je postavené na robustním rámu nákladního automobilu, který unese neprůstřelnou obrněnou karoserii. Na rozdíl od “řadového“ Cadillacu CT6 nebude mít ani poloautonomní systém řízení, prezidentské vozy vždy řídí perfektně vycvičený agent. Přestože si řízení Cadillacu nezavdá s řízením autobusu, musí být šofér vycvičen například, aby vůz rychle otočil o 180 stupňů.

V Cadillacu One může kromě řidiče a spolujezdce sedět až pět lidí v chráněné prezidentské kabině. Interiér je dokonale utěsněný, aby chránil posádku před případným chemickým i biologickým útokem. Okno může stáhnout jen řidič, a to jen o 7,5 cm, aby mohl případně zapaltit mýto.

A Bestie se umí i aktivně bránit - pod maskou se ukrývají děla se slzným plynem, vpředu je schovaná brokovnice. Vůz má technologie umožňující noční vidění, špičkovou GPS výbavu a zařízení pro bezpečnou komunikaci přes satelit za jakýchkoli podmínek.

Pneumatiky současné verze jsou potaženy kevlarem, který je chrání před proražením nebo prostřelením, navíc ráfky jsou schopné dovézt limuzínu s prezidentem i bez pneumatik.

Na palubě je kyslíková bomba i zásoby krve stejné skupiny, jako je ta prezidentova, pro případ zranění.

Opancéřovaná je i palivová nádrž, v případě zásahu brání výbuchu speciální pěna.

Podle dřívějších spekulací deníku Daily Mail by měla být nádrž zkonstruovaná tak, aby do ní nešlo natankovat jiné palivo. To se totiž v roce 2013 stalo – kvůli omylu šoféra, který natankoval benzin místo nafty, zůstala jedna z Bestií viset při návštěvě Izraele.

Auto jezdí na naftu, protože je méně explozivní než benzin a dá se natankovat po celém světě. Spotřeba činí neuvěřitelných 29 litrů nafty na 100 km.

Současná Bestie váží asi osm tun a může jet maximálně 100 km/h.

Jakmile prezidentský úřad převezme novou flotilu, staré vozy budou pod dohledem tajných služeb zničeny tak, aby se nikdo nedostal k tajemství, které souvisí s konstrukcí Bestií.

Cadillac nemá v dodávkách pro Bílý dům konkurenci, postavil všechny prezidentské limuzíny od roku 1993. Automobilky Lincoln a Chrysler tentokrát ani nepředkládaly nabídky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události