Bezpečnost

Víte, co jsou smombies? Varuje před nimi tahle značka

Má trojúhelníkový tvar a červené lemování jako klasická varovná značka. Ale jsou na ní dvě podivné nahrbené postavy. Jsou to smombies... V německém univerzitním městě Reutlingen v Bádensku-Württembersku se rozhodli varovat před nimi řidiče.

Ty dvě divné postavy se dívají na své mobilní telefony. Smombies jsou SMartphone zOMBIES, tedy lidé, kteří bezduše zírají na své chytré telefony, mnohdy mají sluchátka na uších a nevnímají, co se kolem nich děje. Zní to vtipně, ale může to být i dost nebezpečné. Proto se před výskytem novodobých zombíků rozhodli v Reutlingenu varovat řidiče. Značku umístili v blízkosti školy.

Pokud takový závislák kvůli sledování telefonu přehlédne červenou na přechodu, může to mít fatální následky... Úřady ale značka nepobavila, není to oficiálně schválené značení, takže z ulic zřejmě zase zmizí.

Související obsah

Takoví smombies přitom nejsou ve městech nijak výjimeční. Stačí se rozhlédnout... Výzkum z roku 2013 ukázal, že zhruba třetina lidí se při chůzi v ulicích zabývá telefony, většina z nich píše zprávy nebo sleduje sociální sítě.

V bavorském Augsburgu před dvěma lety dokonce instalovali varovná světla do dlažby na přechodech pro chodce. Reagovali tak na tragickou nehodu, při které zemřela 15letá dívka. Sledovala svůj mobil a vstoupila přímo do cesty tramvaji. Od té doby lidi skloněné nad telefony na přechodech varují červená světla, která se rozblikají pod nohama, když se blíží tramvaj.

Vloni něco podobného na přechodech zavedli v nizozemských městech Bodegraven a Reeuwijk a taky třeba v australském Sydney. V dalších městech zase na možné následky zírání do telefonu upozorňují airbagy kolem lamp.

V Jižní Koreji kvůli smombies nechali zpracovat hned několik poměrně rozsáhlých studií. Ty ukázaly, že počet nehod, ve kterých hrál roli chytrý telefon, během posledních let rapidně narůstá. Dokonce se testovala reakce lidí, kteří chodili po ulicích a soustředili se na své telefony. Korejci vypočítali průměrnou rychlost takových chodců: smombies se po ulicích pohybují průměrnou rychlostí 1,31 metrů za sekundu, lidé, kteří sledují okolí pak 1,38 m/s. Zásadní je ale reakce na dění v okolí a 55 procent lidí zahleděných do telefonů nebylo schopno rychle reagovat na náhlou situaci.

Související obsah

Korejci dokonce vyvíjejí aplikace, které by smombies varovaly před přijíždějícím autem tak, že jim na displeji smatrphonu vyskočí grafické upozornění a zazní zvuková výstraha. Ale tak to už jsme hodně daleko....

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události