Bezpečnost

Strašlivé varování: Vtipné video má šokující konec

Veselý klip ukazuje, jak končí nepozorní chodci, kteří esemeskují na ulici a nedívají se na cestu. Pak ale přijde drsný konec. Jde o kampaň, která varuje před používáním telefonu za volantem. A drastický zlom má nutit k zamyšlení.

Kouká do telefonu a narazí do sloupu nebo dokonce spadne do rybníčku. Celou dobu máte pocit, že se díváte na sestřih podobných srandovních záběrů z pouličních kamer. Jenže pak přijde konec, který vůbec srandovní není.

Video v rámci kampaně #ItCanwait upozorňuje na rizika spojená s používáním telefonu za volantem bez handsfree. Vzniklo v Jihoafrické republice, ale po sociálních sítích se rozšířilo do celého světa.

A podobné varování je třeba i v Česku. Podle nedávného průzkumu víc než polovina českých řidičů (55 %) přiznává, že z mobilu při řízení auta normálně telefonuje a navíc ho používá i k dalším činnostem. Řada z nich při řízení posílá zprávy a dokonce si fotí selfie a pak je zveřejňuje na sítích.

Související obsah

Týká se to hlavně mladších řidičů a na ty je jihoafrická kampaň také zaměřená. Poselství? Když při psaní esemesek nemůžete pořádně chodit, těžko můžete řídit. Následky jsou násobně horší. Žádný hovor nebo zpráva nemá cenu lidského života.

Řada zemí zpřísňuje postihy za používání telefonu za volantem. Vloni třeba zdvojnásobili sankce ve Velké Británii, přísnější jsou i policisté ve Francii. Německo, které dosud mělo trest za daný přestupek ve výši 60 eur, jej nedávno zvýšilo na maximálních 200 eur, plus 2 trestné body, ale k tomu ještě měsíční zákaz řízení.

Související obsah

U nás se příslušná norma nezměnila od roku 2006. Za držení telefonu v ruce hrozí v Česku bloková pokuta na místě maximálně do částky 1 000 Kč, v přestupkovém řízení pak 1 500 až 2 500 Kč a připsání dvou trestných bodů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události