Mobilní telefon

Mobil může za 10 tisíc nehod! Policisté plánují přísnější kontroly

Policie plánuje přísnější kontroly používání mobilů za volantem. V České republice může podle strážců zákona telefonování nebo posílání zpráv za jízdy za každou čtrnáctou nehodu.

Ročně se v České republice stane zhruba 10 tisíc dopravnich nehod, za které může telefonování nebo psaní zpráv za jízdy. Podle odborníků mezi skupiny, které neodloží telefon ani při řízení, patří hlavně lidé ve věku mezi 18 a 29 lety.

Policie se proto ve spolupráci s ministerstvem dopravy a asociací pojišťoven rozhodla spustit kampaň, která by měla právě mladé lidi od používání mobilů za volantem odradit.

Na silnicích by se v následujících měsících měly častěji objevovat hlídky, které se budou zaměřovat hlavně na telefonování. Řidičům za to hrozí pokuta do tisíce korun a odebrání dvou trestných bodů.

Související obsah

Za škody způsobené nepozorností za volantem pojišťovny ročně zaplatí okolo půl milardy korun. Podle odborníků není vhodnou variantou ani handsfree, i to totiž může šoférovi ubrat na pozornosti. Někteří výrobci mobilů už dokonce začali přidávat do nastavení speciální aplikaci. Ta má fungovat jako režim letadlo. Tedy telefon by při jízdě byl v takovem nastavení, aby řidiče nerozptyloval.

Řada šoférů si navíc neuvědomuje, že i když se telefonnu za jízdy věnuje třeba jen pár vteřin, ujede auto v té době klidně i přes sto metrů. Nešvar je navíc velmi rozšířený - reportéři TV NOVA nachytali celou řadu řidičů, kteří se místo řízení věnovali svým telefonům.

Klára Pospíšilová/ lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události