Pojišťovna

Drsné VIDEO: Emotivní klipy varují před řízením s mobilem v ruce

Drsné VIDEO: Emotivní klipy varují před řízením s mobilem v ruce

Příběhy dětí, které přišly o rodiče při dopravních nehodách, jsou ústředním motivem emotivní kampaně České asociace pojišťoven (ČAP). Cílem je upozornit na rizika spojená s používáním mobilního telefonu za volantem.

Dva spoty kampaně #nepozornostzabíjí ukazují krátké příběhy. Děti v nich přijdou o rodiče ve chvíli, kdy si s nimi esemeskují při řízení.

Podle ČAP se právě dětí případné zranění či smrt rodičů dotýká nejvíce. “Dokonce i v momentě, kdy již k nehodě dojde, se člověk snadněji dokáže vyrovnat s újmou, která se stala jemu. Obtížněji se ovšem vyrovnáváme s tím, že jsme svým chováním ublížili lidem, na kterých nám záleží. A právě toho chceme využít,“ popisuje motivy kampaně výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek.

Kampaň, na které se podílel i BESIP a dopravní policie, poběží od půlky května až do listopadu v TV, na internetu i v rádiích. “Naším cílem je jednak přivést téma ke každému, jednak varovat před riziky a změnit chování lidí,“ vysvětluje Matoušek.

Používání telefonu za volantem je v ČR třetí nejčastější přestupek, hned po překročení rychlosti a nepoužívání pásů. Vloni policie v souvislosti s telefonem za volantem evidovala 50 tisíc přestupků. “Každodenně vídáváme řidiče, kteří při řízení vozidla drží mobilní telefon a telefonují nebo píší zprávy, čímž se nesoustředí na dění v silničním provozu,“ komentuje situaci Tomáš Lerch, ředitel služby dopravní policie Policejního prezidia ČR.

Související obsah

Během telefonování za volantem je přitom řidič ovlivněn zhruba stejně, jako kdyby měl 0,8 promile alkoholu v krvi. “Při psaní krátké zprávy ztratí řidič pozornost na pět vteřin. Za tu dobu ujede při pouhé padesátce 90 metrů, tedy vzdálenost fotbalového hřiště. Každý, kdo začne za volantem chatovat, tak extrémně riskuje,“ dodává Tomáš Neřold, pověřený vedoucí oddělení bezpečnosti provozu BESIP Ministerstva dopravy ČR.

Vloni zemřelo na českých silnicích kvůli nepozornosti za volantem 65 lidí.

Podle průzkumu agentury Stem/Mark telefonuje za volantem až 60 % řidičů. Třetina píše SMS nebo chatuje a 16,3 % na svůj mobilní telefon natáčí videa či fotí.

Související obsah

Tři čtvrtiny řidičů navíc neví, že jim za držení telefonu za volantem hrozí pokuta ve výši do 1 000 korun na místě, do 2 500 korun ve správním řízení a odebrání dvou bodů.

Koncept kampaně zpracovala agentura BeefBrothers, spoty režíroval finský režisér Sakari Lerkkanen a o efekty a výtvarnou složku se postaral Lukáš Veverka. Kameramanem je Tomáš Sysel.

Kampaň bude stát necelých 40 milionů korun, platil ji Fond zábrany škod, kam pojišťovny odvádí 3 % z povinného ručení.

Na rizika spojená s používání mobilu za volantem před lety upozorňovala kampaň BESIPu. Držte volant, ne mobil. Nepozornosti za volantem se věnovala i kampaň Nemyslíš, zaplatíš nebo Smrt ti jednou odpoví.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Pojišťovna

Důležité Události