Rakousko

Rakousko zavádí další zákaz. Za porušení hrozí vysoké pokuty

Rakousko zavádí další zákaz. Za porušení hrozí vysoké pokuty
Zdroj: Profimedia

U našich jižních sousedů platí od 1. května nový zákaz. V autech se nesmí kouřit. Platí to pro všechny členy posádky, pokud s nimi cestuje dítě mladší než 18 let.

Za porušení zákazu hrozí v Rakousku pokuta 100 eur, tedy v přepočtu zhruba 2500 korun. A pokud vás rakouská hlídka přistihne opakovaně, částka se násobí. A to až desetkrát.

V Česku zatím kouření v autech nijak omezeno není. Návrhy na zavedení zákazu v rámci protikuřáckého zákona neprošly. V takovém zakouřeném autě je přitom mnohonásobně větší koncentrace škodlivin než v začouzené hospodě. A příliš to nezlepšují ani otevřená okénka.

Související obsah

Odborníci navíc upozorňují, že kouření za volantem může být nebezpečné nejen pro zdraví posádky.

Řidič, který si zapaluje cigaretu, ztrácí pozornost. Podle australské studie, která sledovala reakce řidičů, zabere zapálení cigarety v průměru 12 vteřin. Po tuhle dobu se řidič nevěnuje plně řízení, nesoustředí se, dá ruku nebo obě ruce z volantu, občas uhne pohledem. V rychlosti 50 km/h přitom za 12 vteřin ujede 160 metrů.

“Čas je zhruba dvojnásobný třeba oproti zvednutí mobilního telefonu,“ říká mluvčí Ústředního automotoklubu Igor Sirota. ÚAMK dlouhodobě upozorňuje, že kouření v autech se u nás neřeší, zatímco telefonování za volantem bez hands-free sady je zakázané.

Podle nedávného průzkumu společnosti Saferoad 15 % českých řidičů za volantem kouří často, dalších 20 % občas.

Související obsah

Pozornost přitom nenarušuje jen zapalování cigarety. Taky klepání popela a vyfukování kouře pootevřeným okénkem znamená natočení hlavy doleva a omezení periferního vidění na pravou stranu auta.

Rakousko se zákazem zařadilo do řady dalších evropských zemí, kde se kouřit v autech nesmí.

V Irsku a Velké Británii je to podobné jako teď v Rakousku: kouřit se nesmí, pokud v autě cestuje někdo mladší než 18 let. V Řecku, na Kypru nebo ve Francii je kouření zakázáno, jestliže v autě cestují děti mladší než 12 let.

V Itálii je kouření zakázáno také v případě, když je v autě těhotná žena. A za takovou cigaretku pak hrozí pokuta až 5000 eur, tedy asi 130 tisíc korun.

V Německu si kouření v autě omezené není, ale můžete dostat pokutu až 50 eur, když budete mít z okénka vystrčenou ruku s hořící cigaretou.

Omezené je kouření v autě i v některých státech USA, v Kanadě, v Austrálii nebo v Jihoafrické republice.

V Česku zákaz platí jen pro taxikáře, kteří vezou zákazníky, a pro řidiče vozidel s právem přednosti jízdy. Zapálit si za jízdy nemůže ani cyklista, motorkář a řidič hromadné dopravy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Rakousko

Důležité Události