Kouření

Kouříte v autě? Jste blíž pokutě i smrti za volantem

Kouříte v autě? Jste blíž pokutě i smrti za volantem
Zdroj: Profimedia

Zatímco telefonování za volantem bez hands-free sady je zakázané, existuje pořád dost činností, které nikdo nezakazuje, přitom můžou být za volantem podobně nebezpečné. Experti upozorňují třeba na rizika ovládání navigace během jízdy. A taky na kouření.

Kouření za volantem může být stejně nebezpečné jako telefonování bez hands-free sady. Žádný zákaz se přitom na české kouřící řidiče nevztahuje. A řada z nich si ani neuvědomuje, jaké hrozí nebezpečí.

Najít krabičku, vytáhnout cigaretu, nahmatat zapalovač, nasměrovat ho ke konci cigarety, škrtnout... k zapálení cigarety je třeba zhruba sedm pohybů. Podle australské studie, která sledovala reakce řidičů, zabere zapálení cigarety v průměru 12 vteřin. Po tuhle dobu se řidič nevěnuje plně řízení, nesoustředí se, dá ruku nebo obě ruce z volantu, občas uhne pohledem. V rychlosti 50 km/h přitom za 12 vteřin ujede 160 metrů.

„Čas je zhruba dvojnásobný třeba oproti zvednutí mobilního telefonu,“ říká mluvčí Ústředního automotoklubu Igor Sirota.

Související obsah

Jakékoli rozptýlení snižuje schopnost rychle reagovat na situace na silnici a může mít fatální následky. Nedostatečná pozornost při řízení je přitom v posledních deseti letech příčinou každé deváté smrtelné nehody na našich silnicích!

Podle průzkumu společnosti Saferoad 15 % českých řidičů za volantem kouří často, dalších 20 % občas. A 98 % šoférů přiznává, že se někdy nechává za volantem rozptýlit a nevěnuje se řízení naplno.

Pozornost přitom nenarušuje jen zapalování cigarety. Taky klepání popela a vyfukování kouře otevřeným okénkem (natož úzkou škvírkou teď v zimě) znamená natočení hlavy doleva a omezení periferního vidění na pravou stranu auta.

A nemluvě o tom, když vám spadne žhavý uhlík někam do klína, ne sedačku nebo nový kobereček... „Při pokusu o záchranu čalounění automobilů a při hašení kouře mnoho řidičů ztratilo kontrolu nad svým vozem," upozorňuje Anja Smetaninová z evropského autoklubu ACE.

Související obsah

Některé studie tak tvrdí, že kouření v autě může být stejně nebezpečné jako řízení s mobilním telefonem v ruce. Všechny se shodují, že řidič-kuřák nabourá pravděpodobněji než nekuřák. Některé mluví o 1,5 x vyšší pravděpodobnosti, jiné dokonce říkají, že kuřáci bourají až 3,2 x častěji.

Pokuty za cigaretu

Kromě rizika nehody cigarety ohrožují zdraví nejen kuřáka, ale i posádku, která s ním případně ve voze jede. A v některých zemích kvůli tomu hrozí kuřákům za volantem pokuty. A to dost vysoké!

Například v Řecku, na Kypru nebo ve Francii je kouření zakázáno, pokud v autě s cestují děti mladšími 12 let. „Ve Velké Británii se zákaz vztahuje na děti a mladistvé do 18 let," doplňuje Smetaninová. Pokuta může být v přepočtu 1700 korun.

V Itálii je kouření zakázáno také v případě, když je v autě těhotná žena. Za cigaretku pak hrozí pokuta až 5000 eur, tedy asi 130 tisíc korun.

Související obsah

V Německu můžete dostat pokutu až 50 eur, když budete mít z okénka vystrčenou ruku s hořící cigaretou a v Rakousku zase hrozí pokuta za vyhození nedopalku z okna, podobně jako u nás, kde za znečištění komunikace odhozeným vajglem můžete zaplatit až dva tisíce korun.

Omezené je kouření v autě i v některých státech USA, v Kanadě, v Austrálii nebo v Jihoafrické republice.

V Česku zákaz platí jen pro taxikáře, kteří vezou zákazníky, a pro řidiče vozidel s právem přednosti jízdy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události