Ojetiny

Sháníte ojeté auto? Pozor, servisní knížka může být falešná!

Sháníte ojeté auto? Pozor, servisní knížka může být falešná!
Zdroj: Profimedia

Pravidelný servis potřebují všechna auta. Dejte si proto pozor na ojetiny, u kterých se nedá dohledat servisní historie. A údaje ze servisní knížky si raději ověřte.

Každé auto, nové i starší, potřebuje pravidelnou údržbu, aby fungovalo bezpečně a spolehlivě. Ne všichni majitelé ale svým autům věnují tu pěči, kterou potřebují. "Zanedbávaný servis a oddalované výměny oleje se negativně projevují na stavu každého auta,“ říká Pavel Foltýn z Auto ESA.

Související obsah

Nejen, že někteří motoristé zapomínají na tak zásadní věci, jako jsou pravidelné výměny motorového oleje, ale mnohdy i hazardují se svým životem a životem ostatních lidí na silnici ignorováním silně opotřebovaných brzd či vadného podvozku. ”Takový ojetý vůz se pak stává prakticky neprodejným,“ doplňuje k tomu Foltýn.

Přesto jsou na trhu stovky takových aut. "Vozy ve špatném stavu odmítáme vykoupit a ty pak nejčastěji skončí v malém bazaru nebo soukromé inzerci,“ upozorňuje Foltýn.

Plno lidí se svých aut zbavuje právě proto, že nechtějí dál investovat do většího servisu, případně do výměny opotřebovaných dílů.

U turbodieselů často bývá takovým důvodem prodeje například filtr pevných. Přitom často stačí opravit drobnost, která za nefunkční regenerací částicového filtru a jeho zanášením stojí.

Související obsah

Při koupi ojetého auta je zásadní vědět co nejvíc o jeho historii. Řada lidí se pídí po servisní knížce. Jenže pečlivě vyplněná servisní knížka k prodávanému vozu ještě nemusí automaticky znamenat, že konkrétní auto skutečně všechny servisní úkony absolvovalo.

”Zejména u neprověřených aut od neznámého prodejce a z dovozu je vysoká pravděpodobnost, že byla servisní knížka zfalšovaná,“ popisuje běžnou praxi Pavel Foltýn.

Prodejci dobře ví, že auto se serviskou se lépe prodá a zfalšování servisní knížky není nic těžkého. Upravené a neověřitelné nebo zbytečné jsou až dvě třetiny servisních knížek na trhu s ojetinami.

Údaje si tak ověřte ještě před tím, než auto koupíte. Nejjistější je auto prověřit přímo u oficiálního servisního zastoupení. Tam by měli být schopni dohledat, jestli kupované auto v záruce opravdu prodělalo všechny úkony uvedené v servisní knížce.

A také jestli má za sebou povinné výměny dílů. Některé prvky totiž mají limitovanou živostnost a automobilky jejich výměnu předepisují, ať už je to například rozvodový řemen, řemen pohonu příslušenství nebo třeba olejová náplň převodovky. Pokud bude někdo výměnu ignorovat, hrozí totální selhání a zničení auta. Například tzv. potkaný motor vinou přetrženého rozvodového řemene může vést i k velmi vážným nehodám.

Pokud jsou v servisní knize uvedeny pozáruční opravy v neautorizovaném servisu, nebojte se kontaktovat i takovou dílnu. I tam by měli být schopni záznam o opravě dohledat.

Servisní knížky ale bývají často vyplněny neúplně a poslední záznamy jsou roky staré. Jindy zase chybí razítko servisu. A nebo jde o neoficiální knížku, kam majitel či prodejce napsal jen jeden nebo několik záznamů z poslední doby, takové údaje jsou k ničemu, o dřívější historii auta nic nevypovídají.

Důkladné proveření technického stavu auta u odborníka může budoucímu majiteli udělat aspoň rámcový obrázek o tom, v jakém stavu vůz je, jestli má za sebou důležité servisní úkony a jaké investice bude potřebovat. Koupit ale auto naslepo a věřit všemu, co o něm prodávající říká, je značně riskantní. ”Kupec takového neprověřeného auta může být při první návštěve servisu velmi nemile překvapen, jaké investice bude jeho vůz potřebovat,“ varuje Foltýn z Auto ESA.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události