Legendy 2018

Za deset dvě, nebo tři čtvrtě na tři? Jak správně sedět a držet volant

Loket vystrčený z okna, ruka ledabyle položená na volantu, natažené nohy a opěradlo proklatě sklopené dozadu. I takové ležící střelce je možné potkávat na silnicích. Možná vypadají za volantem dobře a cítí se pohodlně, jenže pořádnou kontrolu nad autem nemají. Víte, jak správně sedět a jak držet volant? Podívejte se v dalším díle seriálu Jak a proč?

Někdejší poučka o poloze rukou na volantu odpovídající postavení hodinových ručiček “za deset dvě“ dávno neplatí! Je z dob, kdy auta měla velké volanty bez airbagů a nebyla vybavena posilovačem řízení.

Související obsah

Ideální poloha rukou je “tři čtvrtě na tři“, jak ukazuje Lubor Kos v našem videu. Jen taková poloha dostatečně chrání ruce před vystřeleným airbagem a zároveň dá řidiči ideální prostor při manévrování. V takové poloze není nutné v autě vybaveném posilovačem zmateně ručkovat a přehmatávat po volantu ani při náhlých a ostřejších změnách směru.

Vodorovná poloha rukou umožňuje stabilní a přitom snadné držení a jemné manévrování. Lokty by měly být mírně pokrčené a paže uvolněné. Žádná přehnaná síla! Žádná křeč!

Jedna ruka by měla volant vodit a druhá sloužit jako protizávaží. Při zatáčení doprava zatáčí levá ruka, která volant vede nahoru, pravá asistuje. A naopak.

Související obsah

A jak volant uchopit prsty – palec ven, nebo dovnitř? Odborníci radí přizpůsobit se terénu: při běžné jízdě mít palce kolem věnce volantu, ale v těžším terénu nebo na okruhu by mohlo dojít ke zranění. Pak je lepší mít palce ven a nechat je položené na přední straně volantu. Takové držení umožní lepší zapření a cit pro přední kola.

Důležitá je i poloha sedáku a opěradla. Někteří řidiči se při jízdě v zatáčkách zapírají o volant, ale tělo by měla držet právě sedačka. Jak si sedačku a volant správně nastavit, se podívejte ve videu.

Související obsah

Seriál vznikl ve spolupráci s pořadateli slavnosti Legendy, akcí určenou pro všechny motoristické fanoušky, která proběhne 8. – 10. června na pražském výstavišti. Vstupenky je možné pořídit už nyní a navíc se slevou – stačí kliknout ZDE.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události