Autosedačka

VELKÝ TEST autosedaček pro děti: Některé totálně propadly

VELKÝ TEST autosedaček pro děti: Některé totálně propadly
Zdroj: ADAC

Přes dvacet dětských autosedaček prošlo podrobnou nezávislou zkouškou autoklubů a spotřebitelských organizací. Odborníci šli do nejmenších detailů. A tři výrobky přísným testem neprošly. Jeden z nich dokonce výrobce okamžitě stáhl z trhu.

Největším propadákem byla sedačka Concord Ultimax i-Size. Při čelním nárazovém testu se rozlomila na několik částí. V případě nehody by nedokázala dítě ochránit, rozsah zranění si ani radši nepředstavujeme.

"Při instalaci po směru jízdy došlo k prasknutí skořepiny. K selhání došlo i při upevnění proti směru jízdy, v tomto případě se sedačka zcela uvolnila ze základny a riziko vážného zranění dítěte bylo vyhodnoceno jako vysoké," píše se v hodnocení.

Zdroj: ADAC

Výrobce podle německého autoklubu ADAC sedačku po testech okamžitě přestal nabízet.

Na zkouškách se podílely německý a rakouský autoklub a spotřebitelské organizace, včetně českého dTestu. Hodnotilo se bezpečí sedaček při čelním a bočním nárazovém testu, pohodlí, zpracování, ale taky náročnost obsluhy a montáže a čistění. Odborníci testovali také přítomnost škodlivých látek.

Související obsah

Nejdůležitějším parametrem je ochrana dítěte, která se na celkové známce podílí z 50 %.

17 testovaných sedaček dostalo známku dobrou a dvě uspokojivou. Jedna sedačka v testu dopadla pouze na "dostatečnou" známku a tři propadly. “Většina sedaček dítě ochrání dobře. I tentokrát jsme ale narazili na modely, které v crashtestech zklamaly, jiné zase obsahovaly chemikálie, které mohou škodit zdraví,“ uvádí dTest.

Sedačky byly rozděleny do několika kategorií podle věku, výšky nebo hmotnosti dětí, pro které jsou určeny. Vůbec poprvé se v testech objevila dětská autosedačka vybavená airbagy ukrytými v pásech. Sedačka Maxi-Cosi Axissfix Air je výrazně dražší než ostatní sedačky, podle odborníků ale v nárazových zkouškách konkurenci nijak nepředčila.

Mezi propadáky ve skupině do čtyř let patří kromě Concord Ultimax i-Size také Jané Gravity, která obsahuje koktejl škodlivých a rakovinotvorných látek a nevedla si dobře ani v kategoriích bezpečí a obsluha. Třetím propadlíkem je Avionaut Ultralite se základnou IQ i-Size určená pro děti do 18 měsíců. V něm odborníci odhalili vysoký obsah zpomalovačů hoření a výhrady měli i k celkovému zpracování.

Související obsah

Nejlépe nedopadly ani univerzální modely určené pro děti od roku do 12ti let. Chicco Youniverse Fix a Peg Perego Viaggio 1-2-3 Via dostaly jen “uspokojivé“ hodnocení.

Naopak nejvyšší hodnocení si vysloužila Maxi-Cosi Rock ve spojení se základnou FamilyFix One i-Size, která je určená pro děti od narození do zhruba jednoho roku. V kategorii od narození do čtyř let nejlépe prošla zkouškou Britax Römer Swingfix i-Size, která je poměrně drahá, na druhou stranu poskytuje vůbec nejvyšší ochranu. Mezi autosedačkami určenými malým dětem přibližně do roku a půl zvítězila Kiddy Evoluna i-Size 2, která taky nepatří mezi nejlevnější.

Při náročných nárazových zkouškách se na figurínách měří posun hlavy a síly působící na hlavu, hrudník, krk a břicho. Z údajů se pak vypočítává riziko poranění. Součástí je i hodnocení stability sedačky a vedení bezpečnostních pásů. Odborníci zkoumají také snadnost upevnění a počet kroků, které jsou při tom potřeba. Testují se různé polohy, které sedačky umožňují. A nesmlouvavě se zveřejňuje vždy nejhorší výsledek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autosedačka

Důležité Události