Bezpečnostní pásy

Nepoužívejte zadní sedadla, vyzývá automobilka! Hrozí nebezpečí

Nepoužívejte zadní sedadla, vyzývá automobilka! Hrozí nebezpečí
Zdroj: Profimedia

Koncern Volkswagen má problém - vyzval majitele některých modelů, aby nepoužívali zároveň všechny sedačky v zadní řadě. Finský automagazín při testování přišel na to, že bezpečnostní pásy nefungují tak, jak by měly. A automobilka chystá velkou svolávací akci po celém světě.

Bezpečnostní pásy se mohou samovolně odpojit. Problém se týká nejnovějších modelů Seat Arona, Seat Ibiza a Volkswagen Polo, které jsou hlavně v Evropě velmi populární. Koncern VW už oznámil, že bude celosvětově svolávat do servisů celkem 411 000 aut.

O dalších značkách a modelech koncernu se zatím nemluví.

Nezávislé testy ukázaly, že pásy mohou povolit ve chvíli, kdy auto jede vyšší rychlostí a vzadu jsou připoutáni tři pasažéři. V tu chvíli není pasažér na levé zadní sedačce v bezpečí, protože pás na jeho straně nemusí v zatáčce nebo při ostřejším manévru vydržet zapnutý.

Související obsah

Finský časopis Tekniikan Maailma (Svět technologií) upozornil, že se sousední přezky vzájemně překrývají a mohou jedna druhou odpojit. Podle testů se to u zmíněných modelů stalo v celé řadě případů.

V německé centrále Volkswagenu už výsledky testu potvrdili. Žádají majitele zmíněných aut, aby zatím nevyužívali místo uprostřed zadní řady. Pokud nebude prostřední pás zapnutý, u postranních žádné riziko nehrozí.

Koncern už prý našel řešení, jak chybu odstranit a v nejbližší době bude informovat majitele dotčených aut, jak mají dál postupovat.

Seat pak ve stejném duchu vydal samostatnou tiskovou zprávu: "V několika příštích týdnech zahájí společnost svolávací kampaň. Zákazníci, jichž se záležitost týká, budou dopisem pozváni do oficiálních autorizovaných servisů. Kontrola a implementace technického řešení budou zdarma," píše automobilka s tím, že problém se u Seatu týká modelů Ibiza 2017 a 2018 a letošní Arony.

U Volkswagenu by mělo jít také jen o současnou generaci Pola. Škodovek by se potíže týkat neměly.

Podle mluvčího VW Group obě automobilky okamžitě upraví i výrobu. Tak, aby byly všechny pásy znovu bezpečné. "Ve společnosti Volkswagen zůstává bezpečnost hlavní prioritou,“ dodal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události