Kouření

Už je to tady! Ministr zvažuje další zákaz pro české řidiče

Už je to tady! Ministr zvažuje další zákaz pro české řidiče
Zdroj: Profimedia

Od začátku května platí tenhle zákaz třeba v Rakousku. A brzy by ho mohli zavést i u nás. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch zvažuje, že zakáže kouření v autech, pokud v nich sedí dítě mladší než 18 let, píše dnešní MF Dnes.

Zákaz kouření v autech má podporu odborníků i některých poslanců. „Osobně jsem pro jakoukoliv změnu, která kouření omezí. I pasivní kouření má velmi negativní dopad na zdraví. Když v autě vezete malé dítě, jeho organismus je ještě zranitelnější než u dospělého,“ řekl ministr zdravotnictví pro MF Dnes.

Zároveň připustil, že kuřáky nechce naštvat hned, se zákazem by dva tři roky počkal.

Související obsah

Kritici zpochybňují vymahatelnost takového zákazu a upozorňují na omezené možnosti policie něco takového vůbec kontrolovat.

V Rakousku zákaz kouření v autě, ve kterém sedí děti, zavedli od začátku května. Za porušení hrozí pokuta 100 eur, tedy v přepočtu zhruba 2500 korun. Pokud vás rakouská hlídka přistihne opakovaně, částka se násobí. A to až desetkrát.

V Česku zatím návrhy na zavedení zákazu neprošly. V zakouřeném autě je přitom mnohonásobně větší koncentrace škodlivin než v začouzené hospodě. A příliš to nezlepšují ani otevřená okénka.

Odborníci navíc upozorňují, že kouření za volantem může být nebezpečné nejen pro zdraví posádky. Řidič, který si zapaluje cigaretu, ztrácí pozornost. “Čas je zhruba dvojnásobný třeba oproti zvednutí mobilního telefonu,“ říká mluvčí Ústředního automotoklubu Igor Sirota.

Související obsah

Podle nedávného průzkumu společnosti Saferoad 15 % českých řidičů za volantem kouří často, dalších 20 % občas.

Kouření v autech, pokud je v posádce cněkdo mladší než 18 let, je zakázané v Irsku a Velké Británii, kde hrozí pokuta zhruba 1500 korun. V Řecku, na Kypru nebo ve Francii je kouření zakázáno, jestliže v autě cestují děti mladší než 12 let.

V Itálii se zákaz týká i případů, kdy je v autě těhotná žena. Za takovou cigaretku pak hrozí pokuta až 5000 eur, tedy asi 130 tisíc korun.

V Německu sice kouření v autě omezené není, ale můžete dostat pokutu až 50 eur, když budete mít z okénka vystrčenou ruku s hořící cigaretou.

Omezené je kouření v autě i v některých státech USA, v Kanadě, v Austrálii nebo v Jihoafrické republice.

V Česku zákaz platí jen pro taxikáře, kteří vezou zákazníky, a pro řidiče vozidel s právem přednosti jízdy. Zapálit si za jízdy nemůže ani cyklista, motorkář a řidič hromadné dopravy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Kouření

Důležité Události