Drogy

Zdrogovaných řidičů přibývá. Test je nekompromisní, podívejte se

Policejní hlídky stále častěji využívají kromě dechové zkoušky na alkohol i test na drogy. A počet přistižených řidičů roste. Testery na drogy byly sice pod palbou kritiky kvůli jejich údajné nespolehlivosti, ale některé případy jsou zcela evidentní, podívejte se sami…

Zatímco do alkohol testeru je při kontrole potřeba dýchnout, drogy policisté zjišťují ze slin. A tester hned na místě dokáže odhalit přítomnost několika druhů psychotropních látek. Stačí, aby se v příslušném okénku testeru ukázala čárka.

V Praze během května strážníci načapali hned čtveřici zdrogovaných šoférů. Všechny případy předali Policii ČR s podezřením na spáchání trestného činu.

Zdroj: Profimedia

Druhý květnový pátek pražští strážníci v ulici U Hostivařského nádraží narazili na mladíka, která jaksi zapomněl na blinkr a po silnici si to v autě nápadně kličkoval. Zkouška na přítomnost omamných a psychotropních látek ukázala na amfetamin a metamfetamin. Mladík navíc předal strážníkům příruční tašku, ve které byly další drogy.

Dalšího mladého řidiče prozradil na začátku uplynulého týdne marihuanový odér vycházející z jeho zaparkovaného auta v pražských Kyjích. Strážníci si počkali, začouzené auto se za 15 minut vydalo na cestu. Hlídka vozidlo o zastavila a vyzvala mladíka za volantem k předložení dokladů. Test ukázal pozitivní výsledky na cannabis a i tentokrát na amfetamin a metamfetamin.

Hned o den později strážníci načapali dalšího fanouška marihuany. Ten si nebral servítky a “jointa“ si chtěl zapálit přímo během čekání na semaforu v Černokostelecké ulici. Sice ho zahodil okamžitě, jak zahlédl auto městské policie, jenomže to už mu nepomohlo. Tester ukázal, že zahozený "joint" nebyl ten den první a mladík skončil v rukách Policie ČR.

Ještě ten samý den večer si pak hlídka užila večerní drogový dýchánek v Božetické ulici v Modřanech. Strážníky přivolali lidé z okolí s tím, že na parkovišti kdosi pokřikuje a ničí zaparkované vozy. Když hlídka na místo dorazila, vyřítilo se proti ní sportovní auto. “Za volantem seděl polonahý muž. Ten opakovaně najížděl proti vozidlu městské policie, poté ho těsně minul a prudce zastavil u krajnice. Z vozidla vyběhl mladík a zamířil ke strážníkům. Muž byl zmatený, nekontroloval své pohyby a mluvil nesrozumitelně,“ popisují strážníci.

Související obsah

Na jejich záběrech je vidět, že mladík je úplně mimo. Neměl žádné doklady a nespolupracoval. Na místo dokonce dorazila jeho matka, ale synka už nezachránila. Test byl pozitivní na cannabis, amfetamin a metamfetamin. I tento případ si tak převzala státní policie.

U všech řidičů byla provedena i orientační dechová vyšetření na přítomnost alkoholu s negativními výsledky.

Testery na drogy policie používá stále častěji. Podle statistik jsou spolehlivé, i když už se objevily případy, kdy byly výsledky falešně pozitivní a následný laboratorní rozbor přítomnost drog vyloučil. Odborníci upozorňují, že tester může reagovat i na některé léky na chřipku, které obsahují pseudoefedrin.

Policisté přesto zkoušku hájí. Jakmile tester přítomnost drogy potvrdí, mohou na místě zabavit řidičský průkaz. Přistupují k tomu u evidentních případů. Testy na místě jsou každopádně orientační a přítomnost drog se následně ověřuje v laboratoři.

Za řízení pod vlivem návykové látky hrozí řidiči ve správním řízení pokuta od 2.500 do 20.000 korun, zákaz řízení na 6 měsíců až 2 roky a ztráta 7 bodů. V případě odmítnutí hrozí řidiči ve správním řízení pokuta až 50.000, zákaz řízení na 1 až 2 roky a ztráta 7 bodů.

V případě trestního stíhání pro trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky hrozí řidiči trest odnětí svobody až na 3 roky, zákaz řízení až na 10 let, případně peněžitý trest.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události