Ford

Hryzalo ho svědomí. Zloděj po 20 letech vrátil vzácnou památku

Hryzalo ho svědomí. Zloděj po 20 letech vrátil vzácnou památku
Zdroj: Ford Motor Co.

Může se někdy americkému Detroitu vrátit zašlá sláva? Místní lidé tomu věří. A dokonce i zloději. Dokazují to události z posledních dní. Automobilka Ford oznámila, že chce rekonstruovat zchátralou ikonickou budovu detroitského nádraží Michigan Central Station. To nadchlo i neznámého pobertu, který dlouhé roky schovával ukradený ciferník velkých hodin z průčelí nádražní budovy. Teď se rozhodl hodiny vrátit.

Detroit býval baštou amerického autoprůmyslu. Jenže po krachu se z něj stalo město duchů, opuštěná chátrající budova Michigan Central Station je toho asi nejviditelnějším symbolem.

Zdroj: Profimedia

Ford minulý týden vzkázal, že se do města, ve kterém začínal, vrací. Obří zříceninu koupil od miliardářské rodiny Morounových za nezveřejněnou částku a dnes má oznámit, jaké s ní má záměry. Očekává se, že bývalé nádraží bude součástí vývojářského kampusu. Firma nedávno do města přemístila tým zabývající se vývojem technologií pro elektromobily a samořiditelné vozy.

Plány nadchly i zloděje, který před více než dvaceti lety ukradl hodiny zdobící průčelí dříve krásné budovy.

Související obsah

V pátek anonymně zavolal do muzea Henryho Forda v Dearbornu v Michiganu a řekl, že hodiny chtějí "jít domů", píše The Detroit Free Press. Muzeum kontaktovalo automobilku a rozjela se akce na převzetí ciferníku.

Samozvaný majitel a opatrovatel starožitnosti hodiny pečlivě zabalil do plachty a opřel je o vyhořelou budovu v jednom z chátrajících areálů v Detroitu. "Pošlete pro ně dva muže a kamion. Hodiny se pohřešují přes dvacet let a teď jsou připraveny vrátit se domů. Děkuji mnohokrát," uvedl doslova.

Lidé z Fordu vzácný ciferník na místě skutečně našli. Stál v přerostlé trávě mezi starými pneumatikami.

Neznámý muž před lety nejspíš kradl hodiny s dobrým úmyslem. Do Fordu poslal ještě pár vzkazů. "Děkuji moc. Měl jsem rád ty hodiny a miloval jsem tu stanici," zněl jeden z nich.

Vlakové nádraží Michigan Central Station bylo otevřené v roce 1913 a ve své době to byla nejvyšší nádražní budova na světě. V provozu byla až do roku 1988, od té doby je uzavřená a chátrá. V průběhu let z ní zmizely stovky starožitností a dalších dekorativních předmětů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ford

Důležité Události