Ceny pohonných hmot

Ceny v Evropě: Kde tankovat a kde se pumpám vyhnout? PŘEHLED

Ceny v Evropě: Kde tankovat a kde se pumpám vyhnout? PŘEHLED
Zdroj: Mediafax

Pokud si nedáte pozor na rozdílné ceny u čerpacích stanic, může se vám cesta na dovolenou dost prodražit. V některých evropských zemích stojí litr benzinu nebo nafty přes 42 korun. V těch nejlevnějších zaplatíte i pod 30 Kč. Při tankování padesátilitrové nádrže tak může být rozdíl přes 600 korun. Stejně jako u nás platí, že na dálnicích a hlavních tazích nebo u hranic jsou ceny výrazně vyšší, než v malých městech či na okreskách.

Itálie, Řecko, Francie, Nizozemí Švédsko nebo Dánsko. To jsou země, kde byste rozhodně tankovat neměli. Ceny benzínu a nafty tam patří v Evropě k nejvyšším.

Naopak nejlevnější jsou v rámci EU čerpací stanice v Bulharsku, Polsku nebo Lucembursku.

Související obsah

Benzín je podle průměrných cen platných v polovině června nejlevnější právě v Bulharsku, kde litr vyjde na 1,15 eura. Levně bylo i v Polsku (1,18 eura), Rumunsku (1,2 eura) a Maďarsku (1,22 eura). Možná překvapivě i v Lucembursku (1,27 eura), kde jsou maximální ceny paliv stanoveny vládou na základě příslušného zákona.

Pro srovnání: V České republice je průměrná cena bezolovnatého naturalu 1,29 eura (zhruba 33,2 Kč). Podobné ceny mají třeba v Rakousku.

Naopak nejdráž bylo v Nizozemsku, kde litr benzínu stál 1,76 eura (45,2 Kč).

Nafta byla nejlevnější v Lucembursku (1,12 eura/ 28,7 Kč), Bulharsku, Polsku (1,17 eura) i na Maltě (1,18 eura). Nejhlouběji museli sáhnout do kapsy řidiči v Belgii, Itálii a ve Švédsku (1,52 eura / 41,8 Kč), draho bylo i ve Velké Británii (1,48 eura) a Francii (1,47 eura).

Související obsah

LPG se dá nejlevněji pořídit v Polsku (0,48 eura), Rumunsku (0,49 eura) a Lucembursku (0,52 eura). Nejdráže bylo ve Švédsku (0,88 eura) a pak také v Dánsku či Nizozemsku (shodně po 0,87 eura). „LPG nelze pořídit na Kypru a ani na Maltě. A ve Finsku mají k dispozici jen CNG, a to převážně jen v jižní části země,“ upozorňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události