Mýto

Pozor na zbytečné pokuty. Kolik zaplatíte při cestě na dovolenou?

Pozor na zbytečné pokuty. Kolik zaplatíte při cestě na dovolenou?
Zdroj: Profimedia

Chystáte se autem na dovolenou za hranice? Vyhněte se zbytečným pokutám. V mnoha okolních státech je potřeba zaplatit za dálnice a také zvláštní mýtné za mosty a tunely. Podívejte se, kde a kolik zaplatíte.

V nejvyhledávanějších prázdninových destinacích je potřeba platit různé dálniční a silniční poplatky, ať už formu poplatku na mýtných branách nebo prostřednictvím klasické dálniční známky. “Při cestě do Chorvatska je potřeba mít známku v Rakousku i Slovinsku, v Chorvatsku se platí mýtné,“ připomíná Pavel Foltýn z Auto ESA.

Slováci zavedli elektronické dálniční známky už před dvěma lety, lze je objednat také přes internet nebo mobilní aplikaci dopředu s možností volby doby platnosti. Případně lze známku zakoupit v automatu před hranicemi, ale tam je potřeba v sezóně počítat s velkými frontami. Vyjíždět na slovenské dálnice bez známky se nevyplácí. “Automatický kamerový systém ihned pozná, zda má auto zaplacený poplatek,“ upozorňuje Foltýn. “Pokuta za jízdu bez známky je na Slovensku až 500 eur,“ dodává. To je skoro třináct tisíc korun.

Související obsah

Kamerový systém hlídá zaplacení elektronické známky i v Maďarsku, ale dává řidičům šanci uhradit poplatek do 60 minut po projetí prvního úseku. Pokuta za jízdu bez známky je sice “jen“ 50 eur, ale i tak je to zbytečná komplikace a výdaj navíc.

Nově lze zakoupit elektronickou známku i pro Rakousko, ale pozor, je potřeba ji pořídit aspoň tři týdny dopředu. “Kvůli rakouským zákonům o ochraně spotřebitele může elektronická známka platit nejdříve 18 dní po zakoupení,“ upozorňuje Foltýn z Auto ESA. Kdo si tedy rakouskou elektronickou známku zakoupí a vyrazí na cestu před tímto termínem, vystavuje se riziku pokuty za minimálně 120 eur, tedy asi tři tisíce korun. Pouze při koupi elektronické známky “na firmu“platí známka ihned.

Alternativou je stále klasická nalepovací známka, kterou pořídíte na čerpací stanici už před hranicemi. Desetidenní známka stojí nyní v Rakousku 9 eur, cena je stejná jako u elektronické známky. Dopředu si lze zakoupit také zvláštní mýtné pro vybrané úseky rakouských dálnic a tunelů, které se musí platit nad rámec standardního dálničního poplatku.

Na cestě do oblíbeného Chorvatska Češi často objíždějí slovinské dálnice, aby se vyhnuli poplatku za dálniční známku. Cesta přes Slovinsko je ale přeci jen o něco kratší. “Specialitou Slovinska je platnost krátkodobé známky jen sedm dní a nikoli deset, jako je tomu v okolních zemích,“ upozorňuje Pavel Foltýn. Jestli jedete na delší než týdenní dovolenou, dejte si na to pozor, slovinská policie to u cizinců ráda kontroluje.

Související obsah

Přímo v Chorvatsku se platí klasické mýtné, 100 km dálnice vyjde v přepočtu na asi 140 korun. V prázdninových špičkách se často u bran vytvářejí fronty.

Mýtné se platí také například i v Itálii, Francii nebo Španělsku, kde vychází kilometr obvykle na více než dvě koruny. Dálniční mýto mají také v Srbsku, Řecku nebo Polsku. Při cestě do Rumunska nebo Bulharska pak potřebujete známku. V Německu se zatím dálniční poplatky odkládají na rok 2020.

Specialitou je pak placení mýtného v Irsku na obchvatu Dublinu po dálnici M50. Mýtné se tam platí elektronicky předem na webových stránkách společnosti, která dálnici provozuje. Jeden průjezd tímto úsekem stojí 3,10 eur. Problém ovšem nastává, když máte auto z půjčovny a neznáte předem registrační značku. “V takovém případě je nutné hned po příjezdu do hotelu zaplatit on-line, a to nejpozději do 20. hodiny následujícího dne,“ radí Foltýn, jak se vyhnout tučné pokutě.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události