Autoservis

Autem po Evropě: Víte, co znamená Chumbo, Fara nebo Gázolaj?

Autem po Evropě: Víte, co znamená Chumbo, Fara nebo Gázolaj?
Zdroj: Getty Images

Natankování špatného paliva může nadělat při cestě na dovolenou nemilé problémy. Při doplňování pohonných hmot na velkých nadnárodních čerpacích stanicích by většinou neměl nastat problém. Na menších pumpách byste si ale měli dát pozor a pro jistotu znát místní označení paliv.

Natural 95 bývá většinou označen Eurosuper 95 či nějakým názvem v místním jazyce spojeným s číslicí 95. Ovšem řidiči se můžou setkat i s označením, které dovede překvapit.

Související obsah

Například v Estonsku můžeme narazit na stojany označené Pliivaba 95, ve Finsku 95 lyijytön, v Portugalsku S/Chumbo 95 a v Rumunsku 95 Fara plumb.

V některých názvech může číselná nápověda chybět. Pojmy Bleifrei či Unleaded asi nebudou činit problém, jsou však názvy, které se snadno stanou malým rébusem.

Například v Itálii můžeme narazit na Senza plombo, v Řecku na Aplie a v Portugalsku či Španělsku na Gasolina.

Související obsah

U nafty je to většinou snazší. Stojany bývají označeny mezinárodním nápisem “Diesel“ či srozumitelným ekvivalentem. Ve Francii to však může být i Gazole, v Maďarsku Gázolaj a v Portugalsku či Španělsku Gasóleo.

Kdo jezdí na LPG, povětšinou narazí na takto označené stojany (případně GPL), nicméně i u plynu se můžete setkat s názvy v místní řeči. V Chorvatsku to může být Autoplin, v Litvě Dujos a v Řecku Ieghra-ériej.

Opatrnost je na místě v Maďarsku. Motorová nafta může být označena Gázolaj a zemní plyn Autógáz.

"A pozor na možnou záměnu paliv v Portugalsku či Španělsku. Bezolovnatý benzin tam mohou označovat jako Gasolina, zatímco motorovou naftu Gasóleo," připomíná Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události