Policie

Policie zahájila prázdniny zátahem na řidiče. Na co se zaměří?

Policie zahájila prázdniny zátahem na řidiče. Na co se zaměří?
Zdroj: ČTK

Na první prázdninový víkend naplánovala policie velkou celorepublikovou bezpečnostní akci. Ve všech krajích bude v sobotu i v neděli kontrolovat řidiče, zda za jízdy nepoužívají mobil. Akce probíhá ve spolupráci s Besipem a Českou asociací pojišťoven v rámci kampaně nepozornostzabíjí.

Během prvních pěti měsíců letošního roku zemřelo kvůli nepozornosti za volantem už 24 osob. Používání mobilů za volantem je přitom jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod. V průzkumech téměř dvě třetiny řidičů přiznávají, že telefon při řízení berou do ruky. Mnohdy během jízdy píšou zprávy nebo surfují po sociálních sítích.

Související obsah

Víkendová akce má špatné návyky řidičů změnit a snížit tak čísla nehodovosti. Koordinátoři Besipu budou proto vysvětlovat zastaveným šoférům připomínat, že mobil za volant nepatří.

Bezpečnostní specialisté v reflexních vestách budou ve spolupráci s Policií ČR poukazovat na fatální důsledky nezodpovědného jednání řidičů. “Výzkum nám ukázal, že ke změně chování řidiče nepřiměje ani zastavení policií, ani vyšší pokuty, ale spíše zodpovědnost za druhého člověka, nebo dokonce teprve smrtelná autonehoda. Tomu však chceme předejít, proto vysíláme lidi přímo do terénu, aby veřejnost zblízka seznámili s reálnými čísly a apelovali tak na změnu jejich chování ještě předtím, než se něco vážného stane,“ říká ke kampani výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Související obsah

Od začátku letošního roku do konce května vyšetřovala Policie ČR přes 41 tisíc dopravních nehod, přičemž nepozornost při řízení stojí za pětinou z nich. “Nejčastěji k nehodám vyjíždíme na území hlavního města Prahy a do Středočeského kraje, dále pak do Ústeckého a Moravskoslezského kraje. Nejméně nehod řešíme na silnicích v Karlovarském a Plzeňském kraji,“ popisuje stav na českých silnicích Tomáš Lerch, ředitel služby dopravní policie Policejního prezidia ČR.

Přesvědčit řidiče mají pomoci i reflexní vesty s logem kampaně #nepozornostzabíjí, které budou specialisté Besipu při kontrolách rozdávat. “Pro tuto preventivní akci jsme účelně vybrali dopravně frekventovaný termín prvního víkendu prázdnin. Věříme, že statistická data a drobné předměty, které zastaveným předáme, pomohou přimět řidiče k zodpovědnějšímu chování vždy, když příště usednou za volant,“ dodává Tomáš Neřold, pověřený vedoucí oddělení bezpečnosti provozu Besip Ministerstva dopravy ČR.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Policie

Důležité Události