Harley-Davidson

Do Prahy se valí 60 tisíc motorkářů. Na tohle si dejte pozor!

Nezvykle velký počet motorkářů zaplaví v nadcházejících dnes české silnice. V Praze se od čtvrtka do neděle 8 odehraje mezinárodní oslava 115. výročí motocyklové značky Harley-Davidson. A podle odhadů organizátorů na ni míří zhruba 60 tisíc motorkářů z celého světa.

Konvoje motorek se dají čekat nejen v Praze a v okolí. Pražskou dopravu zkomplikuje v sobotu spanilá jízda, ale motorkáři se na sraz sjíždějí už od středy. Řada z nich zamíří do pražských Letňan na koncert The Rolling Stones a ve čtvrtek se přesunou na výstaviště v Holešovicích, kde začíná akce Harley-Davidson.

Besip proto upozorňuje řidiče na rizikové situace, které mohou v souvislosti s návalem motorek na silnicích nastat:

Skupina motorek

Když potkáte motorku, je velká šance, že jich může být víc. Věnujte tedy pozornost tomu, abyste v zrcátku nepřehlédli další motorkáře, kteří se k vám blíží. Toto je opravdu častá příčina dopravních nehod, hlavně při odbočování vlevo. Pustíte jednoho, ale nevšimnete si, že jedou i další. Motorka, která splňuje technické předpisy, nemusí být uvnitř auta slyšet. Jeho řidič může mít nahlas puštěné rádio.

Související obsah

Nervozita

Řidiči automobilů mívají tendenci v obklopení většího počtu motocyklů zmatkovat. Jedou neplynule, bezdůvodně zpomalují, snaží se motorkám vyhýbat. Motorkáři nemohou takové reakce předvídat. Proto je lepší, pokud vedle vás projede větší skupina motorkářů, držet se své rychlosti a směru dráhy, motorka je agilnější, přizpůsobí se vám. Navzájem odhadnout své reakce, to je polovina úspěchu.

Vyhýbání se překážce

Připravte se na to, že motorky častěji než jiná vozidla mění směr jízdy a stopu kvůli tomu, že se musí vyhýbat překážkám, jako jsou třeba kanály, tramvajové pásy, nerovnosti a nečistoty na silnici. Zejména na starších komunikacích je tato situace více než častá.

Při brzdění mají výhodu auta

Auto může – o to víc díky moderním asistenčním systémům – naplno brzdit i v zatáčkách. To motorky stále nemohou. Pokud tedy motorce, která jede za vámi, takzvaně „natvrdo“ zašlápnete, má motorkář jen malou šanci stejně včas zastavit. Je velký rozdíl v délce brzdné dráhy na suchém a mokrém povrchu. Na suchu je brzdná dráha auto vs. motorka přibližně srovnatelná, na mokru se u motorky podstatně prodlužuje.

Související obsah

Ohleduplné chování mezi řidiči aut a motorek bude Besip propagovat i na samotné akci Harley-Davidson.

V hlavním městě by řidiči měli počítat s tím, že se v sobotu od 10.00 koná spanilá jízda v pražských ulicích. Konvoj, který může čítat až 4000 motorek, vyrazí z Letné a projede ulicemi – Nábřeží Kapitána Jaroše, Hlávkův most, Wilsonova, Žitná, Smetanovo nábřeží, Klárov, Chotkova a Milady Horákové.

S větším počtem motorek se řidiči mohou potkat i mimo hlavní město, obzvlášť ve Středočeském kraji, který bude od čtvrtka do neděle cílem jak organizovaných, tak individuálních vyjížděk motorkářů. Mezi destinace organizovaných akcí patří Kutná hora, Křivoklát, Český Šternberk, Karlštejn, Konopiště či Dobříš.

Bez ohledu na mimořádnou akci Harley-Davidson jsou motorkáři dlouhodobě jednou z nejrizikovějších skupin na našich silnicích, což nelichotivě dokládají čísla z dopravních nehod.

Během první poloviny roku bylo na českých silnicích podle předběžných statistik usmrceno už 36 motorkářů, 121 motocyklistů utrpělo v období od ledna do května těžké zranění.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události