Zahraničí

VIDEO: Budoucnost je tu! Tohle létající vozítko může řídit každý

VIDEO: Budoucnost je tu! Tohle létající vozítko může řídit každý
Zdroj: Profimedia

Americký startup Opener představil v Kalifornii nové létající "vozítko", k jehož používání nebude potřeba pilotní licence. Stát má jako klasický sporťák.

Létající stroj pro jednoho pasažéra by měl být podle portálu BBC schopen na jedno nabití uletět vzdálenost 40 kilometrů s rychlostí kolem 100 km/h.

Společnost Opener uvedla, že by v budoucnu měl BlackFly stát přibližně stejně jako klasické sportovní auto. Prototyp BlackFly má za sebou už přes 1400 letů a skoro 20 tisíc nalétaných kilometrů. Testy proběhly v Kanadě, kde úřady lety povolily.

"Budoucnost letectví začíná," vzkázal šéf Openeru Alan Eustace, který byl dřív výkonným ředitelem společnosti Google. Do projektu investoval i spoluzakladatel Google Larry Page. Miliardář má svoje peníze i v dalším projektu "létajícího auta" firmy Kitty Hawk, která nedávno zveřejnila záběry z testování u Las Vegas.

Související obsah

BlackFly je něco jako obří dron určený pro jednoho pasažéra. Toho do vzduchu vynese osm motorů přidělaných na dvou křídlech. Nejlépe se podle ředitele společnosti startuje z travnatého povrchu.

BlackFly umožňuje pilotovi vozidlo řídit pomocí joysticku, existuje ale i zcela autonomní režim letu "Return-to-Home".

K létání nebude potřeba speciální pilotní licence. Opener ale chce budoucí majitele BlackFly školit, aby stroj dokonale znali a mohli také absolvovat písemnou zkoušku soukromého pilota. Až pak si budou moci létající vozítko pořídit.

Firma by chtěla BlackFly uvést na trh během příštího roku.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události