Drony

Nový způsob dopravy? Miliardář postavil létající monopost

Připomíná závodní boby nebo futuristický kajak. Výrobce to občas dokonce označuje jako létající auto. Spíš však jde o osobní vznášedlo či dron. Každopádně společnost miliardáře Larryho Page stroj úspěšně testuje a je připravena ho vyrábět.

Jeden ze zakladatelů společnosti Google, miliardář Larry Page má sen - sestrojit jednoduché malé vznášedlo, které bude moc přepravovat lidi.

Už před rokem jedna z jeho firem Kitty Hawk ukázala první hrubý prototyp. Tenkrát to ale bylo tak trochu k smíchu:

Nová verze vznášedla Flyer vypadá o poznání lépe. Je vidět, že vývojáři na něm zapracovali. Má 10 vrtulí poháněných elektromotory, váží 113 kilogramů a dokáže létat rychlostí přes 30 km/h.

Řízení je jednoduché, není potřeba řidičák ani pilotní průkaz a v Kitty Hawk slibují, že to naučí každého během pár minut. Letoun se ovládá pomocí malého joysticku a výškové páky. Firma tvrdí, že je to stejně snadné jako hraní Minecraftu.

Související obsah

Podle výrobce by mě být Flyer brzy schopen létat i rychlostí přes 150 km/h, zatím je ale jeho pohyb o dost pomalejší. Z bezpečnostních důvodů může létat maximálně kolem 10 km/h ve výšce několika metrů. A navíc jen nad vodou, na které může díky plovákům přistávat.

Flyer využívá lithium-polymerové baterie a na jedno nabití vydrží ve vzduchu asi 20 minut.

Vizí firmy Larryho Page je létající vozítko, které bude schopné běžně přepravovat lidi, zatím je k tomu ale dost daleko. “Flyer je rekreační stroj určený pro rekreační létání," řekl ředitel společnosti Kitty Hawk Sebastian Thrun. "Ale ve vzdálenější budoucnosti si dovedu představit, že s něčím podobným doletíme do New Yorku nebo budeme létat na Manhattanu," dodal.

Testování probíhá ve školícím středisku v Las Vegas a firma už zahájila marketingovou kampaň, když zveřejnila třicetivteřinový propagační klip. Vznášedlo je připravené na zkušební lety pro zájemce a Kitty Hawk už chce přijímat předobjednávky. Přednost dá větším objednávkám, slibuje si je například o zábavních parků. Cena zatím zveřejněna nebyla.

Související obsah

Podle televize CNN už výrobce provedl na 1 500 zkušebních letů, z toho více než 1200 v loňském roce. Zatím ale neuvedl, kdy bude Flyer případným novým majitelům k dispozici, za jakých podmínek ho bude možné provozovat a jaká bude muset splnit pravidla.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Drony

Důležité Události