Kachna

Legendární kachna slaví 70 let! Fanoušci výročí oslavili v Bílině

Letos je to 70 let od chvíle, kdy se ve Francii začal vyrábět legendární Citroën 2CV, neboli kachna. Majitelé tohoto autíčka, které se proslavilo hlavně v komediích o četnících, měli sraz v Bílině a kachen tam dorazilo hned 95. Podívejte se ve videu, jak to na místě vypadalo!

Kachna je vozítko, které postavilo Francii na kola. Byla postavena jako automobil, který měl převézt šedesátkou 4 venkovany s pytlem brambor přes pole. Jednoduché a levné auto se nakonec vyrábělo 62 let.

"Lidově se jí říká kachna. Je to díky tomu jejímu pohybu, kdy má houpavou jízdu," říká organizátor srazu Lukáš Straka.

Není divu, že si malé autíčko typické vzhledem a kolíbavým pérováním oblíbili nadšenci. Investují do svých kachen nejenom spoustu peněz, ale především času, aby vyladili každý detail.

"Tuto kachnu mám 10 let. Je to krásné autíčko, jednoduché, určitě zpopularizované Funésem," řekl Zdeněk W., majitel Citroënu 2CV.

Kromě zážitku z jízdy jsou tato auta specifická samozřejmě ještě jednou věcí, a tou je vůně spáleného benzínu. I když vás z toho bolí plíce, má to přesto své kouzlo.

Související obsah

V Bílině je až do zítřka k vidění 95 takových unikátů, každý vyladěný přesně podle vkusu majitele. Některé třeba i troubí jako kachny.

Jako správný veterán dnes už mají kachny i svou hodnotu, ceny citlivě zrenovovaných kusů jdou do statisíců.

Martin Kočárek/ nor, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Kachna

Důležité Události