Technologie

Nový systém pozná, jestli voláte během řízení! Řidiči ho vítají

Nový systém pozná, jestli voláte během řízení! Řidiči ho vítají
Zdroj: Profimedia

Zatímco u nás policisté zpřísňují kontroly řidičů, kteří telefonují při řízení, Velká Británie jde v tomto ohledu dál. Odborníci tam totiž vyvinuli speciální systém, který rozpozná, jestli za jízdy v autě manipulujete s mobilním telefonem. Zařízení následně řidiče varuje.

Jen za loňský rok čeští policisté pokutovali 50 tisíc řidičů za telefonování v autě. Mobilní telefon v rukou řidiče zaviní podle pojišťoven ročně až 10 tisíc škod a vyplatí se přes půl miliardy korun. Při dopravních nehodách způsobených telefonováním se ale bohužel i umírá.

Problém s hříšníky za volantem řeší i v zahraničí - a asi nejdál je v tomto ohledu Velká Británie. V hrabství Norfolk testují speciální značku, která podle signálu rozpozná, že řidič telefonuje a varuje ho před tím. Nápad se českým řidičům líbí.

Zařízení je navíc tak chytré, že pozná, kdy řidič v běžném provozu používá povolenou funkci handsfree - tedy kdy se žádného dopravního přestupku nedopouští.

Související obsah

"Nápad to určitě není špatný, ale musíme začít především u sebe. Musíme si uvědomit, že pokud používáme telefon, tak při padesátce například přejedeme délku fotbalového stadionu, aniž bychom věděli, co se děje. A nemluvě o tom, že je to skoro stejné, jakobychom požili alkohol," upozorňuje Lukáš Hutta, koordinátor BESIP Karlovarského kraje.

Zatímco u nás se za telefonování za jízdy platí až tisíc korun - v zahraničí je to o poznání víc. V Británii v přepočtu tři tisíce, v Itálii se ale pokuta může vyšplhat na téměř 17 tisíc korun.

František Nyklas/ nor, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události