Autosedačka

Autosedačky se v horku přehřívají! 7 tipů, jak ochránit děti v autě

Autosedačky se v horku přehřívají! 7 tipů, jak ochránit děti v autě
Zdroj: Profimedia

Žhavé Slunce rozpaluje auta na nesnesitelnou teplotu a způsobuje řidičům řadu problémů. Mnoho lidí v posledních dnech řeší, jak před vedrem ochránit svoje děti. Slunce dokáže rozžhavit i plastovou autosedačku a ta se pak změní v nežádoucí topení.

"Máme tříletého syna a používáme schválenou autosedačku. Včera jsme měli auto zaparkované od půl dvanácté dopoledne do pěti hodin odpoledne na přímém sluníčku. Šla jsem sedačku vyndat, abych vyprala potah. Jaké bylo moje překvapení, když jsem potah sundala a sáhla na rozpálený plast. Jen ze zvědavosti jsem přiložila teploměr k plastu a teplota dosáhla 41,2 stupňů!" napsala naší redakci jedna z divaček TV Nova.

"Sice sedačku chrání potah, ale to nemění nic na tom, že vlastně našim ratolestem ještě zespoda přitápíme," dodala.

Související obsah

Sedačka se dokáže už po pár minutách změnit ve žhavé křeslo a rodiče tak své ratolesti vyndávají i po krátké jízdě s totálně propocenými zády.

Tady je několik rad, jak problémům předejít:

Vyberte správný potah

Myslete na letní teploty už při výběru sedačky a potahu. Světlejší barva se rozhodně vyplatí. Tmavé barvy pohlcují víc světla, a to ve výsledku znamená větší teplotu. K některým typům sedaček se dá pořídit náhradní potah, zkuste tak dokoupit letní sadu, která má kromě světlé barvy i materiál vhodnější pro horké dny.

Pořiďte si chladicí podložku

Existují vložky do autosedaček, které pohlcují teplo, odvádí pot a zajišťují cirkulaci vzduchu. Dokáží pod vaším dítětem udržet nižší teplotu a sucho. Některé jsou vyrobené z materiálů připomínající včelí plástev, jsou vzdušné, rychle schnou a snadno se udržují. Ty dražší využívají i technologie vyvinuté pro kosmonauty, třeba fólii, která chemickou reakcí mění teplo na chlad.

Související obsah

Udržujte sedačku v chladu

Další typy podložek se nepoužívají pod malým pasažérem, ale v době, kdy dítě v sedačce nesedí. Taková vložka se předem namrazí v ledničce a pak se s ní autosedačka přikryje. Funguje to až 12 hodin a dítě si pak nemusí sedat do rozpáleného křesla. Další možností je v zaparkovaném autě prostě sedačku přikrýt izolační fólií.

Zakryjte okna

Je to možná trapně jednoduchá rada, ale zastínění oken dokáže výheň v autě aspoň trochu zmírnit a ochránit dítě před přímým sluncem a UV zářením.

Používejte stínítko

Stejně jako existují sluneční clony na kočárky, podobné jsou dostupné i pro autosedačky určené těm nejmenším dětem. Pro větší děti se dá takové stínidlo přidělat na opěradlo sedačky.

Klimatizujte správně

Než dítě posadíte do rozpáleného auta, pořádně vyvětrejte, pusťte klimatizaci a zkuste teplotu v autě snížit. Výkon klimatizace pak zvyšujte postupně až během jízdy. A stejně tak zase postupně ubírejte výkon před tím, než dojedete do cíle, ať děti nezažívají teplotní šoky, při vystupování ven.

Související obsah

Využijte moderní technologie

Přemýšlejte o chlazení už při pořizování nového rodinného vozu. Moderní auta mohou mít výdechy klimatizace i vzadu nebo nezávislý systém, který lze zapnout na dálku už několik minut před jízdou a nastupovat do auta, ve kterém je příjemnější klima. V příplatkových výbavách luxusnějších aut se objevují i chlazené (a v zimě vytápěné) sedáky sedadel.

Současná vedra jsou extrémní a předešlé rady nezaručí spásu. Ale třeba vám pomůže kombinace několika způsobů ochrany a cestování v horkých dnech bude příjemnější pro vás i pro vaše děti.

Poslední rada (nebo spíš příkaz) zní jasně: Nenechávejte děti v zaparkovaném autě! V žádném případě! Tohle by mělo být dávno jasné každému, ale bohužel se stále opakují případy, kdy to rodičům nedochází. A mnohdy to končí tragicky.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události