Nebezpečí

Rodiče, pozor na tyto vychytávky na pás! Dětem mohou ublížit

Rodiče, pozor na tyto vychytávky na pás! Dětem mohou ublížit
Zdroj: oficiální zdroj

Přestože slibuje bezpečnost, je opak pravdou. Dětský nástavec na pás je totiž u nás necertifikovaný a může proto být i potenciálně nebezpečný! Mnozí ho ale přesto nadšeně kupují. Vypolstrovaný trojúhelník držící popruhy pásu na pohodlnějším místě ale ratolesti neochrání a navíc vám za jeho použití bez autosedačky hrozí pokuta a trestné body.

"Konec nepříjemnému tlačení během jízdy! (Produkt) díky speciálně navrženému tvaru umožňuje správnou pozici bezpečnostního pásu u osob nižších 150 cm!" hlásí jeden z prodejců "vychytávky" na svém e-shopu.


Už však nezmiňuje, že je produkt v Česku necertifikovaný, a proto nepovolený k použití jako bezpečnostní prvek. 


"Nástavec na pás není schválený podle předpisů pro dětské zádržné systémy, nesplňuje normu. Je možné, že může způsobit vážná zranění při případné nehodě, ale nejde to na 100% potvrdit," řekl TN.cz Vít Bursík, který má na starosti zkoušky dětských zádržných systémů ve společnosti TÜV SÜD, která se provádí nezávislá ověřování, testování a certifikace. 

Související obsah

"Prodávat se to může, ale nesmí se to používat jako dětský zádržný systém," dodává Bursík.


A právě v tom je potíž. Prodejci totiž výrobek promují jako něco, co zvýší bezpečnost jízdy v autě pro vaše dítě. Přitom ale česká legislativa uvádí, že děti menší než 150 cm musí být usazené do autosedačky nebo podsedáku. Jedním z důvodů je právě fakt, že jsou jinak na pás příliš malé.

Související obsah


"Sama jsem myslela, že by to mohl být dobrý doplněk, když se nám občas stane, že nás někdo chce popovézt - ať již bez sedačky nebo podsedáku," napsala nám čtenářka, která na problém upozornila.

"Výrobek se propaguje i fotografiemi, kde dítě nesedí v autosedačce. Dle mého je to klamání zákazníka," dodala. Produkt nabízí především e-shopy a zahraniční online tržiště. V kamenném obchodě proto "vychytávku" nenajdete - právě kvůli chybějící certifikaci.

Související obsah


Použití výrobku se proto vůbec nedoporučuje. Nejen že jízda s malými dětmi bez autosedačky nebo podsedáku není legální, a tak by vám mohla hrozit pokuta a 4 trestné body, ale je také ohrožená bezpečnost dítěte. Produkt totiž není oficiálně testovaný, a tak není ani jasné, jestli by nezpůsobil vážná vnitřní poranění při případném nabourání.

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Nebezpečí

Důležité Události