Nehoda

Nenechte si zkazit prázdniny! Víte, co dělat při nehodě v zahraničí?

Nenechte si zkazit prázdniny! Víte, co dělat při nehodě v zahraničí?
Zdroj: Profimedia

Nehoda v zahraničí je nepříjemnost, ale stát se prostě může. Nenechte si zkazit dovolenou, hlavní je zachovat klid.

Nehody jsou nedílnou součástí provozu a bohužel i v zahraničí se může každému taková nepříjemnost přihodit. Stejně jako u nás je důležité ihned zastavit vozidlo, zapnout varovná světla a poskytnout cestujícím ve voze pomoc, pokud ji potřebují. Dostaňte všechny cestující mimo vozovku do bezpečného prostoru a pomáhejte ostatním. Přivolejte záchranku, pokud je potřeba.

Související obsah

"Většina evropských zemí používá stejné číslo integrovaného záchranného systému 112. Operátor bude mluvit i anglicky nebo německy," připomíná Pavel Foltýn z Auto ESA. Na lince záchranného systému budou chtít vědět aspoň číslo silnice a přibližné místo, kde se nehoda stala. Důležité je také sdělit, kolik lidí potřebuje pomoc.

Nezapomeňte zabezpečit místo nehody a v případě potřeby řídit provoz do příjezdu policie, pokud je to nutné. Pamatujte, že ve většině zemí musí všichni účastníci nehody při pohybu po vozovce nosit reflexní vestu.

"Vzniklá situace se vždy řeší podle platných zákonů země, ve které se nehoda stala," vysvětluje Foltýn. Nelze tedy přesně uplatňovat stejné postupy a pravidla jako u nás, zejména pokud jde o povinnost volat policii k nehodě. Je velmi pravděpodobné, že druhý účastník nehody bude chtít policii volat.

Policie stejně jako u nás o nehodě sepíše protokol, který pravděpodobně bude chtít podepsat. “Podepisujte ale jen to, čemu rozumíte a souhlasíte s tím. Jako cizinec máte v každé zemi EU nárok na tlumočníka, pokud jednáte s úřadem,“ říká Pavel Foltýn. Pokud ovládáte místní jazyk, nebo jste schopni se domluvit třeba německy nebo anglicky, bude to samozřejmě jednodušší.

Související obsah

Pokud nerozumíte tomu, co vám policie dává podepsat, nebo nerozumíte údajům v záznamu o nehodě, napište do poznámek v záznamu o nehodě česky, jak průběh nehody vidíte vy. Do policejního protokolu napište, že mu nerozumíte a do volného místa rovněž česky napište svou verzi události, která se stala.

Pozor na to, že pokud vás bude policie obviňovat ze spáchání nehody nebo vážného přestupku, bude po vás zřejmě požadovat peněžní kauci. V extrémních případech se může stát, že vám bude chtít police zabavit auto. Vždy mějte připravená důležitá telefonní čísla v dané zemi, především na český konzulát. Vždycky se hodí kontakt na advokáta v Česku, případně na některou ze společností nabízejících právní ochranu řidiče. Mnohdy s tím pomůže i vaše pojišťovna, u které máte sjednané zákonné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

Ohledně asistenčních služeb, hlavně pak odtahu havarovaného vozu či přistavení náhradního, velice záleží na tom, jakou máte sjednanou pojistku a jaké doplňkové služby vaše pojišťovna kryje. Je tedy dobré zvážit i nějaké připojištění právě pro případ nehody či potřeby právní ochrany v zahraničí. Podrobnosti vaší pojistky si zjistěte předem, ať víte, na jaké služby máte nárok a na koho se obrátit. Postupujte v klidu a s co největší rozvahou přesně tak, jak vám poradí pojišťovna, pokud ve stresu využijete jinou službu, může se to zbytečně prodražit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události