Švédsko

Desítky aut v plamenech! Gangy útočí ve švédských městech

Výbuchy a hořící auta na parkovištích. Tak vypadaly večerní a noční nájezdy gangů ve Švédsku. Podobné útoky hlásí hned několik měst - Göteborg, Malmö či Helsingborg, několik aut hořelo i ve Stockholmu. Podle švédského premiéra nájezdy připomínaly vojenskou operaci.

Policie hlásí, že shořelo na stovku aut. Největší útoky zaznamenalo druhé největší švédské město Göteborg. Gangy útočily na parkovištích mezi obytnými domy, u obchodního centra i u jedné z místních nemocnic. Hořelo asi na dvaceti místech.

Na záběrech jsou vidět maskovaní vandalové, jak postupně zapalují náhodně vybrané vozy. Následně házeli kameny na přivolané policisty.

Související obsah

Policie potvrdila, že jde o organizované skupiny mladých lidí, ale nesdělila, co by mohlo být důvodem útoků.

Göteborg a okolní města leží v průmyslové oblasti s vysokou nezaměstnaností. Ta je spolu s násilím a migrací ústředním tématem vrcholící kampaně před volbami, které ve Švédsku proběhnou na začátku září.

"Vypadá to velmi organizovaně, téměř jako vojenská operace," komentoval útoky švédský premiér Stefan Löfven.

Související obsah

Auta hořela také v Malmö a Helsingborgu. Mluvčí tamní policie ale vzkázal, že nevěří, že to mělo souvislost s požáry v Göteborgu. Dodal však, že policie situaci monitoruje.

Agentura Reuters připomíná, že švédská města v posledních letech čelí sporadickému násilí v menším měřítku vždy na konci letních prázdnin. Školní rok v zemi začíná už za týden.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Švédsko

Důležité Události