Autobusy

Riskantní souboj u zastávky: Má přednost autobus, nebo auto?

Tohle je věčný boj mezi řidiči osobáků a autobusů. A nutno dodat, že zbytečný a taky hodně riskantní. Autobus vyjíždí ze zastávky, dává znamení a… nastává problém. Pokud na sebe šoféři neberou ohled, zbytečně ohrožují cestující. Podobně jako na videu, které nám poslal jeden ze čtenářů.

Na čí straně je chyba? Tohle se těžko soudí. Autobusáci často spoléhají na to, že řídí větší vůz, a mnohdy bez ohledu na ostatní ze zastávky prudce vybočují do jízdního pruhu. Přímo před projíždějící auta.

Související obsah

A naopak: Šoféři osobáků se nechtějí pomalu táhnout za autobusem, a tak nedají přednost, i když vidí, že autobus dává znamení.

"Řidič autobusu nás ohrozil a omezil v silničním provozu. Jak je možné že řidič s profesním průkazem a ještě k tomu převážející lidi toto může udělat?" komentuje situaci šofér osobáku, který natočil uvedené video u zastávky v Úlibicích na Jičínsku.

Je pravda, že autobus na nic nečeká a rázně vjíždí mezi auta. Na druhou stranu, ani ostatním šoférům by se nic nestalo, kdyby ho pustili před sebe a počkali na jinou příležitost, kde ho předjet. Mimochodem, jen kousek za zmíněnou zastávkou se silnice ve stoupání rozšiřuje do dvou pruhů a předjíždění by nikoho neohrozilo.

K podobným, a někdy i mnohem nebezpečnějším situacím dochází dost často, ať už ve městech nebo na zastávkách mimo obec.

Související obsah

Věčný souboj neumí rozsoudit ani pravidla silničního provozu. Zákon v § 25 odstavci 6 říká že: Řidiči autobusu hromadné dopravy osob nebo trolejbusu musí v obci řidiči ostatních vozidel umožnit vyjetí ze zastávky nebo ze zastávkového pruhu, a to snížením rychlosti jízdy, popřípadě i zastavením vozidla; řidič autobusu nebo trolejbusu přitom nesmí ohrozit zejména řidiče vozidel jedoucích stejným směrem.

Takže zůstává dost prostoru pro věčnou hádku, kdo koho víc ohrozil a kdo byl agresivnější. Navíc mimo obec žádná taková povinnost neplatí. V tu chvíli by měla přijít na řadu ohleduplnost, jenže ta se na našich silnicích moc nenosí…

Jednoznačnější je zákon v situacích, kdy je autobus přepravuje děti a je označený speciální samolepkou.

Pak zákon ukládá ostatním řidičům: Za autobusem s označením „Označení autobusu přepravujícího děti“, který zastavil v označené zastávce, musí řidič jiného vozidla zastavit vozidlo. Pokračovat v jízdě může až po odjezdu autobusu ze zastávky. Řidiči protijedoucích vozidel musí přihlédnout k možnosti vběhnutí dětí do vozovky a jízdu přizpůsobit tak, aby děti nebyly ohroženy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události