Autobus

Nebezpečný manévr! Autobusák nedal přednost, ještě se vztekal

Ohrozil cestující i posádku vozu, kterému nedal přednost. Řidič autobusu MHD v Mostě agresivně vjel do kruhového objezdu přímo před přijíždějícím osobním autem.

Dost riskantně vyřešil situaci na kruhovém objezdu šofér linkového autobusu v Mostě. Spolehl se, že dostane přednost, na kterou neměl nárok, a vjel do cesty osobnímu autu. Pak se ještě rozčiloval na řidiče, který musel před autobusem prudce brzdit.

Video je z minulého pátku. “Řídič autobusu mi nejprve nedal přednost v jízdě na kruhovém objezdu a poté mě vybrzdil. Ohrozil mě i cestující v autobuse,“ popsal situaci šofér osobního auta, který si vše natočil. Na záběrech je vidět i to, jak se autobusák za volantem hodně čertí.

Související obsah

“Událost zachycená na videu nás mrzí. Ačkoliv absolvují řidiči dopravního podniku pravidelné školení, byl dotyčný řidič opětovně proškolen, aby si oživil, jak se má v silničním provozu chovat,“ komentoval záběry Jiří Holý z Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova. “Bohužel takové situace se v současném složitém a hustém provozu stávají dnes a denně. Důležitá pro bezpečný provoz je zejména tolerance,“ dodal.

Právě na zbytečnou agresivitu na úkor tolerance upozorňuje i dopravní psycholog Alois Hudeček. “Řidiči autobusů i kamionů jsou pod velkým stresem kvůli časovým limitům, ve kterých musejí své jízdy stihnout, jinak jim v některých případech hrozí i pokuty. Kromě stresu může hrát roli také únava po delší směně nebo brzkém vstávání. To vše může ovlivnit pozornost, ale i míru agresivity řidičů,“ říká Hudeček.

To, že někteří řidiči autobusů mají problémy s agresivitou, ukazují i další případy z poslední doby. A jde o ještě riskantnější manévry a ostřejší reakce, než předvedl autobusák v Mostě. Přečíst si o nich můžete zde:

Související obsah

Související obsah

Podobné situace, kdy řidiči autobusů ohrozí i cestující, které vezou, jsou za hranou. Na druhou stranu psycholog vyzývá i k toleranci ze strany řidičů osobních aut. “Obecně je třeba vzájemná tolerance. Podle nepsaného pravidla slušnosti dáváme přednost autobusu, který vyjíždí ze zastávky. A podobné by to mělo být i v případech, že autobus nebo kamion potřebuje vjet do křižovatky nebo přejet na chvíli do rychlejšího pruhu na dálnici. Tolerantní řidič je pustí, i když nemusí, To mi na českých silnicích chybí,“ vyzývá Hudeček. “Řidiči by k tomu měli být vychováváni. Všichni chceme dojet do cíle a měli bychom být vstřícní.“

Řidič autobusu z Mostu si teď každopádně dá na křižovatkách větší pozor. “Chtěl bych vyslovit přesvědčení, že se podobná situace již nebude více opakovat,“ dodal za mostecký dopravní podnik Jiří Holý.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události