řidičský průkaz

Čtvrt milionu lidí brzy propadne řidičák! Nejste mezi nimi?

Čtvrt milionu lidí brzy propadne řidičák! Nejste mezi nimi?
Zdroj: Profimedia

Zkontrolujte si platnost řidičáku! Ministerstvo dopravy upozorňuje, že čtvrt milionu průkazů do konce roku propadne a řidiči by si měli včas dojít pro nový, jinak je čekají fronty a komplikace.

V průběhu letošního roku končí desetiletá platnost řidičského průkazu téměř 626 tisícům řidičů. Za prvních osm měsíců si o výměnu dokladu požádalo 375 tisíc řidičů, kterých se povinná výměna týkala. Stále tedy zbývá vyměnit víc než 251 tisíc průkazů!

Jen během října vyprší platnost dalším téměř 48 tisícům řidičáků.

Povinná výměna se nejvíc týká řidičů ve věkové skupině 41 až 50 let, ve věkové skupině do 30 let jich je naopak nejméně. Mezi nejvytíženější kraje patří Středočeský, Praha, Moravskoslezský a Jihomoravský kraj.

Související obsah

"K výměně řidičského průkazu za nový stačí přijít s platným průkazem totožnosti na jakýkoli úřad obce s rozšířenou působností a donést současný řidičák. Výměna dokladu je zdarma a je možné o ni požádat už tři měsíce před vypršením platnosti. Při podání žádosti o vydání průkazu už není nutné od července předkládat papírovou fotografii. Úředníci pořizují fotografie digitální, stejně jako tomu je u občanských průkazů," popisuje ministr dopravy Dan Ťok.

Výměna řidičáku za nový v případě, že končí doba platnosti, je zdarma. Na úřad byste měli dorazit nejpozději 20 dní před propadnutím průkazu. Ale i v případě, že už vám řidičák propadl, lze o výměnu požádat zpětně. I v takovém případě je výměna ve standardní lhůtě zdarma. V případě, že řidič využije vydání v expresním termínu do 5 dnů, vyjde ho výměna na 700 korun.

Řidiči, kteří potřebují nový řidičák z jiného důvodu, než že tomu starému skončí platnost, platí od letošního července 200 korun místo dřívějších 50 Kč. Poplatek je třeba uhradit například z důvodu ztráty, odcizení, rozšíření řidičského oprávnění, změny údajů apod.

Pokud nepožádáte o nový doklad včas a budete řídit i po uplynutí jeho platnosti, riskujete pokutu za řízení bez platného řidičského průkazu. Za tento přestupek hrozí řidiči pokuta na místě do 2000 korun, v případě správního řízení až 2500 korun.

Mimo trvalé bydliště

V srpnu požádalo o řidičský průkaz na všech 206 úřadech obcí s rozšířenou působností celkem 85.501 motoristů. Z toho 10.134 motoristů navštívilo jiný úřad, než pod který spadají svým trvalým bydlištěm, což umožňují nová pravidla.

Související obsah

Za celé letní prázdniny o řidičský průkaz zažádalo celkem 198.430 motoristů, z toho 25.128 mimo své trvalé bydliště.

Nejvíce žádostí přijali úředníci na registru řidičů v Praze, kam během srpna přišlo celkem 8172 žadatelů (za celé letní prázdniny 17.849). Z toho 1297 motoristů (15,9 %) mělo trvalé bydliště v jiném správním obvodu. Druhým nejvytíženějším pracovištěm byl registr řidičů v Brně. V průběhu srpna tam přišlo 2592 žadatelů (za celé letní prázdniny 5083), z toho 422 (16,3 %) motoristů místně nepříslušných. Registr řidičů v Ostravě přijal 1989 žádostí (za celé letní prázdniny 3992), přičemž 161 lidí (8,1 %) trvale bydlí mimo krajské město.

Největší nárůst místně nepříslušných žadatelů zaznamenal registr řidičů během srpna v Českém Brodě. Úředníci přijali celkem 253 žádostí, z toho bylo 108 (42,7 %) žadatelů spadalo trvalým bydlištěm jinam. Naopak nejmenší zájem o novinku byl ve Vsetíně (2,5 %).

Od července je možné na jakémkoli úřadě s rozšířenou působností vyřídit řidičské průkazy, ale také průkazy profesní způsobilosti či paměťové karty digitálního tachografu bez papírové fotografie. Úředníci stahují fotografie řidičů z dostupných registrů nebo žadatele na místě vyfotí. Seznam všech úřadů je k dispozici v interaktivní mapě Ministerstva dopravy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu řidičský průkaz

Důležité Události