Kuriozita

VIDEO: Neuvěřitelná past! Most roky likviduje jedno auto za druhým

VIDEO: Neuvěřitelná past! Most roky likviduje jedno auto za druhým
Zdroj: 11foot8.com

Menší náklaďáky, větší dodávky, občas i kamion nebo karavan. To všechno jsou oběti sníženého železničního mostu v americkém Durhamu v Severní Karolíně. Většinu drsných nárazů zachytily kamery. I kvůli tomu je tento malý most jedním z nejznámějších v USA, proslulostí dohání snad i Golden Gate u San Franciska.

Přezdívá se mu "otvírák na konzervy". A je to výstižná přezdívka! Už spoustu let se o něj rozbíjí jedno nákladní auto za druhým.

Viadukt je totiž hodně nízko - 11 stop a 8 palců, tedy 3,56 metru nad silnicí. A vyšší auta pod ním prostě neprojedou. Jenže řidiči tomu nechtějí věřit, a tak o most “otevírají” další a další návěsy i kabiny.

Související obsah

Nepomáhají značky, varovné cedule, semafory, ani další světelné upozornění, které jsou napojené na senzory a přímo varují řidiče, že se s jejich autem nevejdou. V posledních dvou letech místo varovného oranžového blikání dokonce rovnou přepínají na červenou. Nic platné…

Naposledy se do pasti chytil v půlce srpna řidič, který chtěl prostě pod mostem profrčet na červenou. Jenomže přišel tvrdý trest: v rychlosti narazil do mostní konstrukce, aniž by vůz brzdil. Podívejte se sami:

V březnu se o most rozbil i vojenský náklaďák, který sice zpomalil, ale přesto o most urval nástavbu na kabině:

Často to odnesou klimatizační jednotky na střechách, jako u tohoto autobusu:

Letošní rok otevřela jiná nehoda, která se stala hned na Nový rok. Řidič neunesl ostudu a z auta nejspíš utekl. Aspoň nechal klíčky v zapalování a s náklaďákem museli vycouvat až policisté, kteří na místo dorazili 25 minut po nehodě.

A podobných případů jsou desítky. Drtivou většinu můžeme vidět na záznamech, posledních deset let totiž provoz pod mostem monitoruje webová stránka 11foot8.com. První kameru instaloval už v dubnu 2008 Jürgen Henn, který pracuje v nedaleké kanceláři, videa zveřejňuje i na YouTube. Zatím napočítal 131 obětí. V průměru vychází víc než jedna nehoda na každý měsíc.

Tady je sestřih vybraných nehod za prvních pět let fungování kamer:

Natočit se povedlo i srážku dvou osobních aut, po které řidič bílého starého Volva 240 z místa ujel. Před tím totiž zapomněl dát přednost na stopce...

Nechvalně proslulý železniční most stojí nad silnicí už 78 let! Prý nemůže být zvýšený, protože by to znamenalo obří investici do přestavby celého úseku trati, která má na 19 kilometrech 18 železničních přejezdů.

Ani úroveň vozovky pod ním se nedá jednoduše snížit, protože jen 1,2 metru pod povrchem vede páteřní kanalizace.

Úřady města Durnhamu a státu Severní Karolína nechaly namontovat alespoň všemožná varování a most osadily ocelovým nosníkem, který tlumí nárazy.

Související obsah

Podobných mostů je v okolí několik, ale ten durhamský se díky kamerám dostal už několikrát do různých světových médií.

Přes to všechno se do pasti chytají další a další řidiči. Nejspíš si myslí, že se jim jednou podaří viadukt porazit…

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události