Pojištění

Pojištění proti pokutám může být přitěžující okolnost, rozhodl soud

Pojištění proti pokutám může být přitěžující okolnost, rozhodl soud
Zdroj: Profimedia

Pokud si řidič sjedná tzv. pojištění proti pokutám, může to být následně při správním řízení chápáno jako přitěžující okolnost. Řidič totiž jasně dává najevo, jaký má vztah k dodržování dopravních předpisů. Nejvyšší správní soud teď potvrdil, že pokud takto úřad postupuje, je to právě v pořádku.

Na přelomový verdikt upozornil v pátečním vydání deník Právo. Cituje z rozhodnutí senátu soudce Aleše Roztočila, který potvrdil, že je udělování vyšších pokut řidičům, kteří se proti nim pojistili, právně v pořádku.

"Pokud obviněný z deliktu platí této společnosti za takové ´pojištění´, lze usuzovat, že to svědčí o jeho celkově negativním vztahu k dodržování povinností stanovených právními předpisy upravujícími provoz na pozemních komunikacích," napsali soudci v rozhodnutí.

Takový řidič podle nich pohrdá pravidly silničního provozu, nehodlá je respektovat a spoléhá, že za své jednání nebude díky pojištění postižen.

Soudci počínání takových řidičů označili za vysoce společensky nebezpečné, ohrožující životy, zdraví a majetek dalších účastníků silničního provozu.

Související obsah

"Takovou skutečnost lze v rámci hodnocení osoby odpovědné za správní delikt, samozřejmě nikoli paušálně, nýbrž při zohlednění konkrétního případu, hodnotit jako přitěžující okolnost," dodal podle deníku Právo Nejvyšší správní soud.


Za 4 tisíce ročně, vyřeší 98 % pokut

Společnosti nabízející pojištění fungují jako právní služba, která za řidiče řeší správní řízení. "Využíváme toho, že jak policisté, tak úředníci jsou lidé průměrně inteligentní a bez výraznějších právních znalostí. Tito lidé s velkou chutí rádi trestají," uvedla jedna ze společností na svých stránkách.

Tvrdí, že její procentuální úspěšnost ve správních řízeních je 98 %. U klientů, kteří se ozvou až v momentě, kdy se vybodovali, je to 72 %. Pokud spor "pojišťovna" prohraje, uvádí, že zaplatí pokutu i správní poplatek.

Za 4 300 korun nabízí řešení většiny přestupků. Další přestupky, třeba jízdu v jednosměrce, vjezd do zákazu vjezdu či jízdu bez dálniční známky, pokrývá v rámci tarifu, za nějž řidiči ročně zaplatí 6 tisíc korun.

Související obsah

Nejzávažnější prohřešky ale ani pojistka nesmázne. Pokud policie vyhodnotí řidičovo konání jako trestný čin, "pojišťovna" od něj dá ruce pryč. "Trestné činy naše služba neřeší," uvedl jiný poskytovatel na svých stránkách. Zmínil třeba alkohol nad 1 promile, nehoda, při níž je způsobené zranění, nebo řízení auta v případě, že má šofér zákaz řízení.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události