Pojištění

Telefonujete za jízdy? Pojišťovna to pozná a zdraží povinné ručení

Telefonujete za jízdy? Pojišťovna to pozná a zdraží povinné ručení
Zdroj: Profimedia

Pojišťovny testují technologii, která bude sledovat řidiče a odmění je za dodržování předpisů, nebo naopak odhalí jejich přestupky. Údaje získané z aplikací by se promítly na ceně povinného ručení.

Pomocí polohových čidel v chytrých telefonech pojišťovna odhalí, jestli řidič používá mobil za jízdy bez handsfree. A podle toho upraví cenu pojistky.

Technologie pozná, jestli je telefon v pohybu, jestli leží na pevné podložce, je upevněný v držáku, nebo ho někdo drží v ruce. A také může zjistit, zda je telefon odemčen a běží na něm aplikace.

Takovou technologii vyvinula společnost Arity, která je součástí amerického pojišťovacího gigantu Allstate. Pojišťovna chce systém brzy využít při určování sazeb povinného ručení.

Související obsah

Ve svém prohlášení popisuje technologii jako způsob podpory bezpečné jízdy. Dobré řidiče, kteří si telefonu za jízdy nevšímají, odmění slevou.

Arity pro Allstate analyzovala data ze 160 milionů cest statisíců klientů. A výsledky nejsou nijak překvapivé: Řidiči, kteří za jízdy používají telefon, jsou nebezpečnější a častěji jsou účastníky nebo rovnou viníky nehod. Pojišťovny tak za ně hradí víc škod. Z výsledků vyšlo, že nesoustředění šoféři jsou pro pojišťovnu o 160% dražší než ti, kteří se za volantem nerozptylují.

Podle ředitele společnosti Arity Garyho Hallgrena budou brzy podobnou technologii používat pojišťovny naprosto běžně. „Pojišťovny, které taková data používat nebudou, riskují, že přijdou o klienty. Ti přejdou tam, kde mohou dostat lepší cenu za to, že řídí dobře,“ řekl Hallgren pro CNN.

Související obsah

Samozřejmě, že je třeba, aby sledování dat schválily příslušné úřady. A nezbytný je ještě jeden malý detail – se sledováním musí souhlasit samotný řidič. Ten si nejprve stáhne příslušnou aplikaci, která bude jeho chování za volantem monitorovat. Závisláci na mobilech o takovou aplikaci asi zájem mít nebudou. Ale pokud bude sleva na povinném ručení výrazná, může to řadu lidí motivovat, aby telefony za jízdy pustili z ruky.

Nástup technologií v pojišťovnictví se dá očekávat i v Česku. Podobnou aplikaci, díky které mohou získat slevu na povinném ručení, už testují klienti pojišťovny Axa, píše web iRozhlas.cz.

„Mobilní aplikace využívá všech vymožeností, které dnešní chytré telefony nabízejí. Navíc pracuje i s veřejně dostupnými daty, například ze satelitních systémů, takže je schopná potom porovnávat například to, jak řidiči jezdí za deště nebo za snížené viditelnosti,“ popsal pro i Rozhlas mluvčí pojišťovny Axa Jiří Cívka.

Související obsah

Mobilní aplikaci má i pojišťovna Slavia, moderní technologie testuje také Kooperativa. Naopak například Generali o žádné aplikaci pro řidiče neuvažuje.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události