Přezouvání

Čas na zimní pneumatiky se blíží! Kdy hrozí pokuty za špatné obutí?

Blíží se doba, kdy bude potřeba vyměnit letní pneumatiky za zimní. Kdy přesně bychom měli přezout na zimní pneumatiky a v jakém případě hrozí pokuta, pokud tak neučiníme?

Období vymezené pro zimní pneumatiky platí od 1. listopadu do 31. března. Abychom ale dostali pokutu, musí být dodržené ještě další dvě podmínky. Pokud vzorek na pneumatikách nemáme hluboký alespoň 4 milimetry a na vozovce je námraza nebo souvislá vrstva sněhu nebo ledu, můžeme být pokutováni. "Zákon je v záležitosti přezouvání poměrně benevolentní a nenutí měnit pneumatiky, pokud je silnice suchá nebo jenom mokrá,” shrnuje Pavel Foltýn z Auto ESA

Letní pneumatika se ale v zimě chová jinak. Podle výrobců pneumatik letní pneumatiky začínají klouzat při poklesu teploty pod 7 stupňů, prodlužují brzdnou dráhu a při napadaném sněhu se jízdní vlastnosti radikálně mění. Pokud se tedy chceme cítit bezpečně a být bezpeční i pro své okolí, přezutí se jednoznačně doporučuje.

Pakliže jezdíte celý rok na zimních pneumatikách, není to prý problém. "Je dokázané, že když jezdíte méně než 10 000 kilometrů, tak to zimní pneumatika vydrží,“ říká Foltýn a zároveň dodává, že jde v takových případech většinou o řidiče, kteří auto využívají po městě nebo na chalupu. Pokud byste ale jezdili v létě po dálnici vyššími rychlostmi se zimním obutím, nejspíš už by je to mohlo poničit. "Pokud jezdíte málo, nechte si klidně zimní pneumatiky celý rok,“ radí Pavel Foltýn z Auto ESA.

Související obsah

Každý rok se opakuje situace, kdy s prvním sněhem mají najednou všichni napilno s přezouváním a v pneuservisech jsou pak dlouhé čekací doby. Frontám v pneuservisech se můžete vyhnout, když se rozhodnete vyřešit přezutí již v polovině října. Nehleďte na to, že je zrovna teplý říjen. Pár hodin vyšších denních teplot zimním pneumatikám neuškodí. Vy ale ušetříte čas a budete připraveni na náhlou změnu počasí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události