Mobilní telefon

Za mobil za volantem větší trest! Bodový systém se bude měnit

Za mobil za volantem větší trest! Bodový systém se bude měnit
Zdroj: Profimedia

Kvůli zvýšenému počtu dopravní nehod, za které mohla nepozornost řidičů, plánuje ministerstvo dopravy zpřísnění trestů. Posvítit si chce hlavně na použití mobilních telefonů za volantem.

Sáhněme si do svědomí - když nám vyzvání telefon za jízdy, opravdu se na něj nikdy nepodíváme? Ministerstvo si je vědomé, že právě tento nešvar způsobuje každoročně stále více nehod, a tak se chystá přitvrdit a za mobil za volantem dávat nejen tučné pokuty, ale také navýšit počet udělených bodů.

"V rámci revize bodového systému řešíme i nebezpečné používání mobilního telefonu během jízdy. V tomto smyslu ještě přehodnotíme dosud diskutované výše bodů a sankcí. Místo dvou bodů chceme navrhnout čtyři body a vyšší sankce - dnes je na místě pokuta do 1 000 Kč, ve správním řízení pak 1 500 Kč až 2 500 Kč. Náš návrh počítá s pokutou 2 500 Kč na místě a až 10 000 Kč ve správním řízení," řekl pro TN.cz ředitel odboru komunikace ministra dopravy Jakub Stadler.


Bodový systém by se měl ale měnit ve více ohledech. Podle Stadlera za to může především to, že současný systém je více než deset let starý, a tak už je změna potřeba. "Bagatelnější přestupky by mohly být méně trestány, horší jako alkohol nebo mobil za volantem pak více," uvedl Stadler s tím, že by ministerstvo chtělo mít celý návrh hotový do konce roku. 


Ten by ale pak ještě musel projít meziresortním připomínkovým řízením a schválit ho musí také vláda a parlament. "I kdyby návrh hladce prošel, nedá se odhadovat, kdy přesně vejde v platnost. Zatím to odhadujeme na rok 2020. Ta snaha schválit to tady ale určitě je i s ohledem na to, že chceme systém zjednodušit. Málokdo dnes ví, kolik je bodů za jaký přestupek," dodal Jakub Stadler.

Související obsah


Že je používání telefonu za volantem skutečně nebezpečné dokazují i statistiky za loňský rok. Kvůli nepozornosti při řízení zemřelo 65 lidí a stalo se téměř 10 tisíc nehod. Policie navíc pokutovala na 50 tisíc telefonujících řidičů.

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Mobilní telefon

Důležité Události