řidičky

Jsou ženy za volantem nebezpečnější? Tahle čísla napoví

Jsou ženy za volantem nebezpečnější? Tahle čísla napoví
Zdroj: Profimedia

Ženy sice používají mobil za volantem méně často než muži, pokud ho však už do ruky vezmou, riziko, že způsobí nehodu, je u nich dvakrát vyšší než u mužů. Vyplývá to z nejnovější analýzy, kterou pro kampaň nepozornostzabíjí zpracovala Česká kancelář pojistitelů.

Ačkoliv je o ženách známo, že bravurně zvládají více věcí najednou, v případě řízení a používání mobilu současně to podle statistik až tak úplně neplatí. "Na deset tisíc aut, v nichž za volantem sedí ženy řidičky, dojde k nehodě kvůli držení mobilu v ruce u 43 případů, zatímco u mužů řidičů je to ve 20 případech. Obzvlášť u žen, které často vozí ve svých autech děti, je používání mobilu při řízení alarmující," komentuje výsledky analýzy Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven.

Více než polovina řidiček v průzkumu přiznala, že za volantem telefonuje, u mužů jsou to až dvě třetiny. Přitom ženy prohlašují, že používání mobilu za volantem považují za velice závažný prohřešek a nebezpečnou činnost.

Související obsah

Co by řidiče i řidičky od používání mobilu za volantem odradilo? Podle odpovědí v průzkumu by se muselo stát něco skutečně vážného. Nejvíce z nich by odradila osobně prožitá nehoda nebo jiná krizová situace. Druhým nejčastějším důvodem je zodpovědnost za druhého člověka, třeba po narození dítěte, či smrt někoho blízkého v důsledku telefonování nebo psaní SMS za volantem.

“Je neuvěřitelné, že dodržování legislativy a pravidel silničního provozu není pro řidiče prioritou a že musí v důsledku protiprávního chování na silnici někdo zemřít, aby to jiné řidiče odradilo od tak rizikového chování, jakým je používání mobilu za volantem,“ říká šéf dopravní policie Tomáš Lerch.

Je otázka, zda by situaci vyřešilo zvýšení postihu. V současné době je za držení mobilu za volantem pokuta do 1 000 Kč na místě a dva body nebo 1 500 Kč – 2 500 Kč ve správním řízení.

"Mohu potvrdit, že dopravní policisté se na držení mobilu v ruce při kontrolách na silnicích zaměřují. Pořídili jsme na to i nové speciální dalekohledy, abychom dokázali tohle nebezpečné chování lépe odhalit,“ varuje Lerch.

Dvě třetiny žen v průzkumu však přiznaly, že by nejspíš mobil dál při řízení používaly, i kdyby je kvůli tomu zastavila policejní hlídka. U mužů jsou to dokonce tři čtvrtiny.

Související obsah

Nejde jen o samotné telefonování. V současné době rozmachu sociálních sítí je ještě rizikovější používání nejrůznějších chatovacích aplikací nebo sociálních sítí. K psaní esemesek a chatování při řízení se přiznává více než třetina mužů, u žen jde přibližně o jednu čtvrtinu.

"Při psaní krátké zprávy ztratí řidič pozornost na pět vteřin. Za tu dobu ujede při pouhé padesátce 90 metrů, tedy vzdálenost fotbalového hřiště. Každý, kdo začne za volantem chatovat, tak extrémně riskuje," varuje Tomáš Neřold, pověřený vedoucí oddělení bezpečnosti provozu BESIP Ministerstva dopravy ČR.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události