Dálnice

Otrokovice si oddychnou, začala stavba další části dálnice D55

Ve středu v poledne se po téměř 10 letech začalo s dostavbou dálnice D55 z Olomouce do Břeclavi - konkrétně na části obchvatu Otrokovic. Státu se až letos podařilo vykoupit a vyvlastnit všechny potřebné pozemky. Tříkilometrový úsek dálnice nedaleko Zlína by měl být hotový do tří let, a zbytek do roku 2030.

Ke kompletnímu dokončení dlouho očekávaného obchvatu Otrokovic zbývá vybudovat jeho jihovýchodní část. Práce na něm začaly dnes v poledne u zatím nezprovozněného sjezdu z dálnice, která bude součástí spojnice Olomouce, Přerova, Hulína a Břeclavi.

"Poslední zahajovaná dálniční stavba ve Zlínském kraji byla D55 Hulín - Skalka, to bylo v roce 2008," připomněl Martin Borovka, generální ředitel stavební firmy, kdy se naposledy s výstavbou dálnice, která má spojit Otrokovice, Hodonín a Břeclav, pohnulo.

Práce na silnici, která má v budoucnu měřit sto kilometrů, se neposunuly hlavně kvůli aktivitám ekologických spolků. V případě poslední části obchvatu Otrokovic způsobily několikaleté zpoždění komplikace s výkupy a následným vyvlastněním okolních pozemků.

"Kdo se ani jednou nenaštval tady na téhle části dálnice, tak ten tu nikdy nejel," řekl předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Dodnes je zprovozněno pouhých 18 kilometrů a k nim by měl do tří let přibýt další tři kilometry dlouhý úsek, který místním uleví od tranzitní dopravy. Na obchvat, který bude končit u průmyslové zóny v Napajedlech, mají navazovat úseky do Babic a dál do Starého Města. Celá dálnice D55 by pak mohla být hotová zhruba do 11 let.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Dálnice

Důležité Události