Krimi

VIDEO: Po dálnici se v protisměru řítila policie! GIBS hledá svědky

Po dálnici D55 mezi Hulínem a Otrokovicemi se protisměrem v odstavném pruhu řítilo policejní auto se zapnutými majáky. Případem z konce března se zabývá Generální inspekce, která žádá svědky o pomoc.

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zveřejnila video z 21. března, kdy kolem 17:50 hodin po dálnici D55 jelo v protisměru odstavným pruhem policejní auto. Ze záběrů je patrné, že mělo po celou dobu zapnuté majáky. Stalo se tak mezi Hulínem a Otrokovicemi směrem na Zlín.

Na videu je zároveň vidět, že policisté míjeli dvě osobní auta, která se jim musela vyhnout. Proč uháněli protisměrem a zda jsou z něčeho podezřelí, není jasné. GIBS k události detaily neposkytla. Video zveřejnila z důvodu žádosti o pomoc případné svědky.

"Žádáme svědky, aby se přihlásili operačnímu středisku GIBS (974839734) a poskytli informace k jízdě tohoto vozidla," uvedla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová. "Byl to určitě policista. Potřebujeme to zjistit v rámci trestního řízení. To je vše, co můžu v tuto chvíli říct," doplnila pro TN.cz.

Související obsah

Aby policisté mohli jet po dálnici v protisměru, musí k tomu mít podle ní důvod, což v tomto případě zřejmě neměli. Mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka upřesňuje, že "výjimky jsou v § 41 odst. 1 zákona o provozu na pozemních komunikací. Je mezi nimi i výjimka z ustanovení upravujících provoz na dálnici a mimo jiné mají i obecně výjimku např. řídit se dopravními značkami – sjezdy na dálnici, plus mají i výjimku z § 11 (směr a způsob jízdy)."

"Tedy jinými slovy obecně řečeno: ano mohou jet i na dálnici v protisměru, pokud pojedou s majákem," dodal Jemelka. Podle dopravní policie policisté nejsou povinni dodržovat některá ustanovení zákona, pokud jedou "se zapnutým řádně umístěným a viditelným zvláštním výstražným světelným zařízením".

Související obsah

Zákon pak jasně říká, že je policista "však povinen dbát potřebné opatrnosti, aby neohrozil bezpečnost provozu na pozemních komunikacích". Jízdu v protisměru nicméně zákon, ani dopravní policie nespecifikují.

Obecně pak platí, že za jízdu v protisměru hrozí pokuta od pěti do deseti tisíc korun, zákaz řízení od šesti měsíců do jednoho roku a ztráta 7 bodů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Krimi

Důležité Události