čerpací stanice

B jako nafta. Nenechte se zmást, začalo platit nové značení paliva

B jako nafta. Nenechte se zmást, začalo platit nové značení paliva
Zdroj: Mediafax

Stojany a tankovací pistole u všech čerpacích stanic musí být ode dneška označeny novými symboly. V celé Evropské unii včetně Česka začalo platit jednotné značení motorových paliv. Příslušné značky ponesou na krytu od nádrže také nově vyrobená auta.

Jednotné značení má předejít zmatkům při odlišném značení paliv v jednotlivých zemích EU. Pro české řidiče přesto mohou být symboly matoucí, třeba naftová paliva budou označena písmenem B, které by u nás logicky mělo značit spíš benzín.

Tuzemské čerpací stanice si i proto vedle nového označení paliv paralelně ponechají také stávající názvy.

Související obsah

Paliva jsou nově rozdělena do tří skupin. Benzinová nesou označení v kruhu, naftová paliva ve čtverci a plynná v kosočtverci. Písmena v uvedených symbolech budou značit typ biosložky, číslo podíl biosložky. Benzín tak má kruh a písmeno "E" (ethanol), diesel písmeno "B" (biodiesel) ve čtverci.

Nejčastěji využívaná paliva v Česku Natural 95 a Natural 98 jsou vedle starých názvů nově označována jako "E5", klasický diesel motoristé najdou pod značkou "B7". Další druhy (E10, E85, B10, B30, B100) pak mají vyšší podíl biosložky.

Označení plynných paliv se shoduje s dosud zažitými zkratkami. Pro plyn ale platí symbol kosočtverce s označením typu (H2 – vodík, CNG – stlačený zemní plyn, LPG - zkapalněný ropný plyn, LNG - zkapalněný zemní plyn). Písmena XTL značí parafinickou naftu.

Související obsah

Všechny členské firmy České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu oznámily, že nové značení zavedly na svých stanicích již v první polovině září. "Dosavadní označování si čerpací stanice mohou ponechat, musí však dodržet i ta nová," upřesnil výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

Nové označení má usnadnit řidičům orientaci. Bude stejné pro všech 28 zemí EU i další evropské státy, jako jsou Island, Norsko, Lichtenštejnsko, Makedonie, Srbsko, Švýcarsko a Turecko.

Novými symboly budou označeny stojany s daným typem paliva, stejný symbol se objeví i přímo na tankovací pistoli. Výrobci je pak musí nalepit k víčkům od nádrže u nových aut vyrobených nebo registrovaných po 12. říjnu. U starších aut se označení měnit nemusí.

Nové štítky se objeví i na dodávkách, nákladních vozech,autobusech, mopedech, motorkách a čtyřkolkách.

Správné označení paliva na pumpách bude kontrolovat Česká obchodní inspekce. Zodpovědnost za správné tankování ale zůstává na motoristech.

Podle unie nezávislých petrolejářů v Česku omylem zamění palivo zhruba sto motoristů ročně. Pistole pro naftu se do benzínových aut nevejde, hrdlo palivové nádrže je záměrně menší. V opačném případě ale záměně nic nebrání a nepozorní řidiči tak mohou natankovat benzín do nafťáku. A to přesto, že u víčka nádrže bývá zřetelný nápis DIESEL.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události