Bezpečnost dětí

Polovina lidí špatně poutá děti do sedačky! NEJČASTĚJŠÍ CHYBY

Polovina lidí špatně poutá děti do sedačky! NEJČASTĚJŠÍ CHYBY
Zdroj: Profimedia

Na českých silnicích letos zemřelo nejvíc dětí za posledních deset let. Častou příčinou je zanedbání bezpečnosti. Až polovina dětí jezdí v autech se špatně upevněnými autosedačkami.

Letošní rok byl na českých silnicích tragický. Podle statistiky Týmu silniční bezpečnosti při dopravních nehodách letos zemřelo už 15 dětí, což je o 9 víc než v loňském roce a je to nejvyšší počet od roku 2007.

Téměř třetina z nich přišla o život během letních prázdnin. Jednou z příčin dětského úmrtí při dopravních nehodách je špatné nastavení či úplná absence autosedačky.

"Děti, které nejsou přepravovány v předepsaném zádržném systému, čelí sedminásobně vyššímu riziku úmrtí při dopravní nehodě," uvedl Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. "Dokonce i náraz v rychlosti 15 km/h může mít pro nepřipoutané dítě fatální následky," upřesnil Budský.

Německý institut UDV zabývající se bezpečností v dopravě prováděl terénní průzkum, při kterém zjistil, že téměř polovinu dětí mladších 12 let rodiče špatně připoutali v autosedačce. V 60 % případů byly dokonce chyby natolik velké, že při případné nehodě by dítě pravděpodobně utrpělo vážná zranění, nebo dokonce zemřelo.

Související obsah

Podle výsledků průzkumu lidé nejčastěji dělají chyby při připevňování bezpečnostního pásu, který drží autosedačku na místě. Během průzkumu se dokonce ukázalo, že zhruba 20 % lidí vědělo, že sedačku nainstalovalo špatně - chyby se dopustili záměrně buď proto, že neměli čas, anebo jeli krátkou trasu, takže to podle nich nemělo smysl.

Při jízdě autem s dětskými pasažéry je třeba mít na paměti, že pokud dítě váží do 36 kg a měří do 150 cm, má povinnost sedět v autosedačce. U malých dětí do 3 až 4 let je vhodné, aby byla sedačka umístěna proti směru jízdy - v takovém případě ale nesmí být aktivovaný airbag, protože v případě nehody by dítěti mohl smrtelně zranit krk a hlavu.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události