Zahraničí

Dítě při jízdě zabil tablet! Tyto věci dětem v autě nedávejte. PŘEHLED

Dítě při jízdě zabil tablet! Tyto věci dětem v autě nedávejte. PŘEHLED

Tragická nehoda postihla 26letou ženu a její třileté dítě ve Španělsku. Holčička si v autosedačce hrála s tabletem, který ji při autonehodě zabil. Jaké předměty byste v autě dětem neměli dávat?

Nehoda se stala na severozápadě Španělska - auto s mladou ženou a tříletou holčičkou se srazilo se školním autobusem. Pro matku nehoda znamenala jen pár drobných zranění, pro holčičku ale měla tragické následky.

Dítě při jízdě sedělo v autosedačce a hrálo si s tabletem. Při nárazu holčičku tablet udeřil do obličeje a způsobil vážná zranění hlavy, kterým podlehla.

Podle odborníků je tato smutná nehoda poměrně ojedinou záležitostí, přesto by rodiče měli být opatrní a před jízdou přijmout taková opatření, aby k podobným případům nedocházelo.

Ve chvíli, kdy auto prudce zabrzdí, nebo v horším případě do něčeho narazí, se všechny volně uložené předměty v autě dají do pohybu. Jejich hmotnost se přitom - v závislosti na rychlosti auta - může zvýšit až na desetinásobek původní hmotnosti.

Související obsah

Takže například notebook o hmotnosti několika kilogramů najednou váží několik desítek kilogramů. Plastová láhev plná vody po nárazu váží až deset kilogramů.

Proto není dětem vhodné dávat jakékoliv tvrdé předměty, od elektroniky, přes knihy až po plastové nádoby. Pokud chce dítě v autě jíst nebo pít, neměli byste mu dávat nic na plastových, nebo dokonce skleněných či porcelánových talířcích a hrnečcích. "Místo toho je vhodné používat papírové tácky a kelímky," radí mluvčí Asistenčních služeb pro motoristy (ÚAMK) Igor Sirota.

Související obsah

Co se hraček týče, z hlediska bezpečnosti je nejlepší dětem v autě dávat pouze plyšové hračky. Pevné předměty nejsou vhodné - a v žádném případě hračky nesmí mít ostré hrany.

Pokud se děti přece jen chtějí zabavit tabletem či podobným přístrojem, měl by být připevněn na opěrce hlavy na předním sedadle. "Je nutné myslet i na to, že na vrchním krytu zavazadlového prostoru by taktéž neměly být žádné těžké předměty," informovala mluvčí bezpečnostního oddělení (BESIP) Ministerstva dopravy ČR Elen Nesvadbová.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události