Magnet

Kamioňáci oprášili starou fintu! Tachograf falšují pomocí magnetu

Celníci zadrželi u Liběšic na Mostecku dalšího řidiče kamionu, který se snažil ošálit tachograf. Použil starý trik s magnetem. Zařízení tak ukazovalo přestávku i přesto, že řidič byl s kamionem právě na cestě.

Řidiče si celníci vytipovali po jedenácté hodině večer na trase z Bíliny do Mostu. Chvíli ho sledovali, aby měli jasně zadokumentováno, že třeba jen nehledá místo na parkování. Když ale bylo jasné, že pokračuje v jízdě, zastavili ho.

Po kontrole nákladu si zkontrolovali také tachograf, zařízení, které sleduje jízdu řidičů a zaznamenává, kdy šofér odpočívá nebo kdy převáží náklad. Podle zařízení měl mít řidič zrovna přestávku. S celníky nespolupracoval, a proto mu prohledali vozidlo.

Související obsah

Po chvíli našli na převodovce magnet. Starou známou fintu řidiči používají, aby vyřadili z činnosti čidlo dávající impulsy tachografu. Ten pak neukazuje správné údaje, eviduje pauzu i ve chvíli, kdy šofér normálně pokračuje v jízdě.

Řidiče si převzala hlídka policie, která jeho přestupek pošle na krajský úřad. Hrozí mu pokuta v řádu až desítek tisíc. Celníci prý nic podobného na silnicích na Ústecku už téměř dva roky nezaznamenali.

Použití magnetu je přitom jeden z klasických triků, třeba na D1 se s ním policisté a celníci setkávají pořád dost často, v mnohých případech u kamionů z východu.

Finty řidičů a přepravců jsou už ale často mnohem sofistikovanější. Řídící jednotky moderních vozů totiž dokážou poznat nestandardní činnost čidla u převodovky a celé auto v takovém případě přepnou do nouzového režimu.

Zastaralé magnety tak nahrazují důmyslnější elektronická zařízení, která se dají mnohdy ovládat na dálku stiskem tlačítka či vícenásobným sešlápnutím plynu. Řdič je tak může deaktivovat ve chvíli, kdy se hlídka ke kamionu teprve blíží.

Taková zařízení stojí i desítky tisíc, ale někteří dopravci do nich neváhají investovat - seškrtání nebo zkrácení přestávek se jim pořád vyplatí, i když tím dost riskují.

Od loňského května mají policisté pravomoc řidiče kamionů, kteří se pokusí ošálit tachograf, stíhat za trestný čin neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Za to hrozí až tři roky vězení.

Zahraničním kamioňákům mohou navíc hlídky za přestupky uložit kauci až do výše 100 tisíc korun.

mom/Martin Kočárek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události