Domácí

Klaus chystá revoluci na silnicích! Navrhuje TŘI obří změny

Klaus chystá revoluci na silnicích! Navrhuje TŘI obří změny
Václav Klaus mladší | Zdroj: Mediafax

Václav Klaus mladší předložil pozměňovací návrhy týkající se dopravních předpisů. Požaduje toleranci malého množství alkoholu za volantem a vyšší povolenou rychlost na českých dálnicích. Návrhy chce podle něj podpořit i velká část klubu ODS.

Jako první by Klaus zmírnil zákaz alkoholu za volantem. Cyklistům by povolil až 0,7 promile alkoholu v krvi, řidičům osobního vozidla 0,4. Odvolává se na ostatní Evropské země, které většinou mají toleranci půl promile.

"Tolerance malého obsahu alkoholu přinese mnohem méně stresujících situací pro miliony občanů ve spoustě přirozených rodinných či společenských situací," zdůvodňuje. Zároveň uvádí, že to však nijak nesnižuje odpovědnost řidičů za jejich chování a následky jejich činů. "Občan má být primárně trestán za to co způsobí, nikoli za to, co by způsobit mohl," tvrdí.

U cyklistů by povolil až 0,7 promile. "Vyšší tolerance u cyklistů je zapříčiněna jejich menší nebezpečností pro ostatní účastníky silničního provozu," říká.

Rychlost na dálnici by Klaus ml. zvýšil ze současných 130 na 150 km/h. "Naše dálnice jsou čím dál kvalitnější. Naše automobily jsou čím dál kvalitnější. Přitom nejvyšší povolená rychlost zůstává neměnná," argumentuje. Jako příklad opět uvádí naše západní sousedy. "Zkušenost Spolkové republiky Německo, kde je na dálnicích rychlost neomezená, ukazuje, že nedochází k většímu počtu nehod a dokonce ani nedochází k větší rychlosti u většiny jedoucích automobilů."

Současná nejvyšší povolená rychlost 130 km/h je prý v mnoha situacích jako mlha, sníh, déšť nebo náledí, stejně nebezpečná. "Každý řidič musí zodpovědně rychlost snížit. Na druhou stranu za malého provozu a slušných podmínek není žádný důvod, aby občan nemohl jet rychlostí 150km/h, pokud takovou rychlost jeho vozidlo technicky umožňuje." Mimo obec by na silnicích prvních tříd povolil rychlost 100 km/h místo dosavadních 90 km/h.

Klaus mladší zároveň volá po větší bezpečnosti cyklistů při silničním provozu. "Při předjíždění cyklisty na pozemních komunikacích s výjimkou silnic I. tříd musí být zachován boční odstup od předjížděného cyklisty alespoň 1,2 metru," požaduje.

Související obsah

Václav Klaus ml. tímto reaguje na návrh poslance sociální demokracie Jana Birkeho, aby motoristé alespoň jednou za deset let povinně absolvovali prohlídku u očního lékaře. S návrhem nesouhlasí, dokonce jej označuje za "buzeraci". Birke to zdůvodnil tím, že nejrůznější oční vady řidiče výrazně omezují při správném a rychlém vyhodnocení krizových situací v silničním provozu.

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události