Dálnice

Po dálnici až 140 km/h? Ťok chce zvýšit rychlost na těchto úsecích

Na vybraných úsecích českých dálnic by se mohlo jezdit rychlostí až 140 km/h. Navrhuje to ministr dopravy Dan Ťok. Podle dopravních expertů ale zvýšená hranice není dobrou volbou. Technické podmínky komunikací a ani řidiči na podobnou změnu totiž nejsou dobře připraveni.

Polsko, Bulharsko nebo Německo. V těchto zemích značku s číslem 130 na dálnici jen tak neuvidíme, běžně se tam jezdí více než 140 km/h. Brzy by tomu tak mohlo být i v České republice. Inspirace přišla z Rakouska.

"Tamní ministerstvo dopravy už v současné době na vybraných úsecích dálnic testuje zvýšení," sdělila mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Typově by se mělo jednat o úseky dálnic, které jsou nové nebo modernizované, a také o úseky, které jsou rovné.

Podle Ředitelství silnic a dálnic se uvažuje například o dálnici D1 z Lipníku až ke Klimkovicím, D2 od Chrlic směrem k hranici se Slovenskem, D5 od Plzně k německé hranici nebo D11 v úseku Jirny - Hradec Králové.

"Na těch dálnicích ušetříte do deseti minut. Co to komu přinese a naopak z druhé strany. To určitě není vyvážené. Jestliže v čechách povolíme 140, tak je úplně automatické, že všichni budou jezdit minimálně 150," řekl dopravní expert Ústředního automotoklubu České republiky Igor Sirota.

Související obsah

Problémem by mohla být, pokud návrh projde, zejména brzdná dráha, která se po zvýšení rychlosti prodlouží až o třetinu. Řidiči ale dostatečnou vzdálenost mezi vozidly příliš nedodržují. Na českých dálnicích tak ročně zemře nebo se těžce zraní zhruba 110 lidí. Ve většině případů nehodu zavinila právě vysoká rychlost.

Mezi dalšími změnami, které ministerstvo dopravy navrhlo, jsou také zvýšené pokuty za dopravní nehody, za jízdu pod vlivem návykových látek, nebo informování o odečtu bodů pomocí SMS zprávy nebo emailu.

Kristýna Šimánková/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události