Dálniční známka

Další dálnice budou bez poplatku! Ministerstvo přidá tyto úseky

Další dálnice budou bez poplatku! Ministerstvo přidá tyto úseky
Zdroj: mdcr.cz

Na dalších třech úsecích dálnic o celkové délce 13 kilometrů by měli řidiči od 1. ledna jezdit bez dálniční známky. Navrhuje to ministerstvo dopravy. Změna se má týkat dvou dálničních úseků u Hradce Králové a jednoho na Frýdeckomístecku. Bez dálniční známky tak bude možné jezdit už bezmála po 200 kilometrech českých dálnic.

O změnách, které v nové vyhlášce navrhuje, informovalo Ministerstvo dopravy v úterý. Týká se to úseku mezi exity Sedlice a Kukleny (84. – 90. km) dálnice D11, úseku Sedlice – Opatovice nad Labem (126. až 129. km) dálnice D35 a úseku Frýdek-Místek – Dobrá (50. až 54. km) na dálnici D48.

"Letos jsme se rozhodli vyhovět žádostem Královehradeckého kraje a Ministerstva životního prostředí o vynětí části dálnic, které slouží jako obchvaty, ze zpoplatnění. Jsou to Frýdek-Místek–Dobrá na D48, Sedlice–Kukleny na D11 a Sedlice–Opatovice na D35. K současným 186 vyjmutým kilometrům přibyde dalších 13 kilometrů, které mohou řidiči od příštího roku využívat bezplatně,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok.

Královéhradecký kraj i krajské město argumentovaly tím, že úseky D11 a D35 slouží jako jihozápadní obchvat. "Představují vhodnou trasu i pro dálkovou tranzitní dopravu. Jde o směr od Náchoda a Trutnova, od Jičína a od Nového Bydžova pokračující dále do Pardubic a opačně. Za současného stavu musí tato tranzitující vozidla, která nemají kupón časového zpoplatnění a tomuto druhu zpoplatnění podléhají, užít silnice na území města Hradec Králové, případně silnici II/324 na území obce Opatovice nad Labem,“ psali ministerstvu kraj a město.

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Vyjmutí části dálnice D48 ze zpoplatněných úseků zase požadovalo ministerstvo životního prostředí. "Důvodem uvedeného požadavku je zhoršená kvalita ovzduší v obci Dobrá, která je způsobena intenzivní automobilovou dopravou realizovanou na komunikaci II/648 (vedoucí středem města), neboť jízdou po II/648 se řidiči vyhýbají placenému úseku dálnice D48," napsal resort životního prostředí.

K přidání dalších vybraných úseků, na nichž není potřebná dálniční známka, přistoupilo ministerstvo už poněkolikáté. Bez dálniční známky lze jet třeba po dálnici kolem Plzně, Brna či Olomouce. Od letošního ledna přibyl také dlouhý úsek z Karlových Varů do Chebu.

 

Související obsah

Navzdory tomu, že přibývají úseky, kde dálniční známka není potřeba, stoupá podle ministerstva počet prodaných kuponů. I v příštím roce zaplatíme za roční kupóny 1 500 korun. Měsíční známka bude dál stát 440 korun a desetidenní 310 korun.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Dálniční známka

Důležité Události