Stavba

Silnice měly být hotové, ale nejsou! TADY stále neprojedete

S koncem října by měla končit i silniční stavební sezóna, jenže tomu tak zdaleka není všude. Stavební firmy většinou kvůli nedostatku pracovníků přes léto nestíhaly, a tak musí řidiči i v listopadu počítat na mnoha místech s dopravními omezeními. Velké problémy mají například na Vysočině.

Nejde snad začít ani nikde jinde než na dálnici D1. To tam dříve najdete zlato než všechny stavby hotové v termínu. Třeba opravovaný úsek mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem má zpoždění skoro dva měsíce. Jinde už jsou stroje dávno pryč a na dalších místech dohánějí, co se dá.

"Nepřipravenost a velmi špatná koordinace prací," vysvětlil důvody zpoždění mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Italsko-kazašsko-českému konzorciu firem za zpoždění hrozí vysoké penále. "750 tisíc za den za nedodržení pevného, závazného milníku na jednotlivých etapách, další jeden a půl milionů korun za den za nedodržení doby uvedení do provozu," doplnil Rýdl.

Velké problémy jsou i na dálnici D6. U Velké Dobré nedaleko Kladna hrozí, že se rozestavěná dálnice vůbec nestihne dokončit ani do zimy. Výhra prý bude, když tam do té doby vybudují alespoň provizorní povrch.

A hotovo stále není, přestože už dávno mělo být, ani na dálnici D3 u Tábora. Tam práce komplikuje dlouhodobý soudní spor s vlastníkem nedalekých pozemků. Provoz je tam tak i nadále omezený.

I na silnicích nižších tříd se leckde stále pracuje, i když by se tam už mělo dávno jezdit. Tříměsíční zpoždění mají stavby čtyř mostů na Vysočině. Původní zhotovitel totiž od projektu odstoupil, a tak lidé z okolí Hluboké, Pořežína, Starče a Radkova musí nadále jezdit po mnohakilometrových objížďkách.

Související obsah

Ani ve městech nejedou všechny silniční stavby podle plánu. Zpoždění má výstavba podjezdu v jihlavské části Bedřichov a podle termínu se nestihla například ani stavba odstavného parkoviště na okraji Jihlavy.

"Zhotovitel stavby není bohužel vzhledem ke své insolvenci schopen dostát svým závazkům," informoval mluvčí jihlavského magistrátu Martin Kukla. A ve skluzu jsou i stavby silnic v Pacově nebo Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku.

David Pik/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Stavba

Důležité Události